23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

11. Matematik Sempozyumu, OMÜ'de başladı

Matematikçiler Derneği (MATDER)'in 'Anadolu'da Matematik' temalı 11. Matematik Sempozyumu, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde başladı.
Matematikçiler Derneği (MATDER)'in 'Anadolu'da Matematik' temalı 11. Matematik Sempozyumu, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde başladı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon'da 3 gün sürecek olan sempozyuma, çok sayıda akademisyen ile öğrenci katılıyor.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Aydın ile MATDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın'ın da hazır bulunduğu 11. Matematik Sempozyumu, saz dinletisiyle başladı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan MATDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, sempozyuma aktif bilim adamlarını davet ettiklerini belirterek, sempozyum için 186 bildiriden 163'ünü uygun bulduklarını kaydetti. 77 üniversiteden, 165 bilim adamı, 125 lisansüstü öğrencisi, ilkokul ve ortaokullardan 75 öğretmen ve 100 lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştireceklerini toplantıların ülke kalkınmasına katkı sağlayacağını ve matematiğe verilen önemi daha da artıracağını ümit eden Prof. Dr. Ömer Akın, sempozyumun gençliğe ve matematik araştırmalarına yararlı olmasını temenni etti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer adına konuşma yapan Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Alacacı, Bakan Ömer Dinçer'in yoğun programı nedeniyle katılamadığını, bütün katılımcılara sevgi ve saygılarını ilettiğini belirtti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Aydın ise "Bu Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan üniversite olarak büyük onur duyuyoruz. Temel bilimlere olan ilginin azaldığı bu günlerde bu Sempozyumun çok önemli olduğuna inanıyorum. Ben sosyal bilimciyim ancak düşünür ve kaliteli bilim adamlarının yetişmesinde iki temel bilim olan matematik ve felsefe derslerinin büyük önem taşıdığını ve bu derslere gereken önemin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sempozyum sonuçlarının yararlı olmasını temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum." dedi.

Açılış konuşmaların ardından, MATDER tarafından düzenlenen, "5. Matematik Öykü Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri ve plaketleri verildi. Programda ayrıca Sempozyumun düzenlenmesine katkı sağlayan öğretim üyelerine plaket takdim edildi. Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Okay Çelebi'den plaketini alan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, ilçe belediye başkanlarına katkılarından dolayı teşekkür etti. Plaket takdiminin ardından ilk oturuma geçildi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA