24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

1858'deki bir kriket maçında 3 topu üst üste saha dışına atarak sayı yapan oyuncuya veriken hediye hangi futbol terimine dönüşmüştür

Binlerce insanın merak ve heyecanla beklediği yarışmanın müdavimleri, soruların cevaplarını internette arıyor.


Kenan Işık'ın yarışmacısına sorduğu bu sorunun cevabı Hattrick.

Twitter kullananlar bu sayfayı takip ederek çok şey kazanabilirsiniz: www.twitter.com/muaz_kalayci

Haber Aktüel olarak derlediğiniz spor haberleri ile haberimize devam ediyor.

- SPOR TURU -

Son dönemde hazırlık maçlarında bile yüzü gülmeyen A Milli Takım, FIFA sıralamasında büyük bir düşüş yaşadı. Abdullah Avcı yönetimindeki Ay-Yıldızlılar, yeni listede tam 10 basamak birden gerileyerek 54.lüğe kadar indi. Futbol otoriteleri ise faturayı sadece Avcı’ya kesmenin doğru olmadığını savundu.

2014 Dünya Kupası elemelerinde aldığı başarısız sonuçlarla Brezilya umutlarını tüketen A Milli Takım, uluslararası sıralamada da irtifa kaybediyor. Grup maçları dahil oynadığı son 8 maçta sadece Andorra’yı yenebilen Abdullah Avcı’nın öğrencileri, FIFA sıralamasında tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. Milliler, FIFA tarafından dün açıklanan mayıs ayı listesinde tam 10 basamak birden gerileyerek 573 puanla 54. sırada kendine yer bulabildi. Kırmızı-Beyazlılar, nisan ayı itibarı ile 634 puanla 44’üncü sıradaydı.

Geçtiğimiz günlerde kamp yaptığı Almanya’da oynadığı hazırlık maçlarında Letonya ile 3-3 berabere kalıp Slovenya’ya 2-0 mağlup olan A Milli Takım, Liechtenstein’la birlikte Avrupa’nın en sert düşüşünü yaşayan ekip oldu. Türkiye ve Liechtenstein’ın ardından Senegal 23, Vanuatu 19, Benin 16, Gine 15, Gambia 15, İran 10 ve Samoa 10 basamak gerileyen ülkeler oldular. Buna karşılık İspanya bin 614 puanla ilk sıradaki yerini korurken Almanya ve Arjantin de 2. ve 3. sıralardaki konumlarını devam ettirdi.

Brezilya’daki finallere grup liderliği hedefiyle katılmayı planlayan ancak 6 maçta sadece 7 puan toplayabilen millilerin FIFA sıralamasında bu kadar gerilere düşmesi, eleştiri oklarını Abdullah Avcı’ya çevirdi. Milli Takımlar sorumlusu Fethi Heper, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kısa ve net konuştu: “Bu soruyu Abdullah Bey’e sorun. Bu, Abdullah Avcı’nın problemi.” Bir dönem Ay-Yıldızlı ekipte Heper’in görevini üstlenen Ayhan Bermek ise faturayı tamamen Avcı’ya kesmenin yanlış olduğunu söyledi. Asıl problemi TFF’de bulan Bermek, şunları söyledi: “TFF’de eğitim, hakem, iletişim iyi değil. TFF’de büyük otorite boşluğu var. Federasyon şeffaf olmalı. Şeffaf olursa adaletsizlik de ortadan kalkar. Abdullah Avcı’nın başarısını ancak TFF bilir.  Avcı, Süper Lig’de çok başarılıydı fakat maalesef TFF’nin kötü yönetiminden dolayı maalesef bu hale geldi.”

Milli takımlarda Fatih Terim ve Guus Hiddink’in yardımcılığını yapan Oğuz Çetin de sıralamanın o kadar önemli olmadığına değinerek, “Sıralama dönem içerisindeki başarıya göre sıralanıyor. Biz bu dönemde başarısız dereceler aldık. Diğer takımlar ise iyi bir çıkış yakaladı. Bu yüzden biz gerilerken onlar yükseldi.” diye konuştu.

Oğuz Çetin gibi bir dönem Ay-Yıldızlı ekipte yardımcı antrenörlük yapan Metin Tekin ise başarısızlığın gerekçelerini şöyle özetledi: “En büyük problem sürekli hoca değişikliğinin olması. Gelen teknik adam takımla en az bir turnuva oynamalı. Daha sonrasında hocanın gidip gitmeyeceği konuşulmalı. Zaten bizim Milli Takım oyuncu altyapımız da yok. O yüzden çok ekstra bir şey beklenmemeli.”

Avcı’ya sempati duymuyorlar

Biz Milli Takım’ın en başarılı hocalarından Fatih Terim’i başarısız diye gönderdik. Hiddink dünyanın sayılı isimlerinden, onu da başarısız diye gönderdik. Milli Takım’da uzun soluklu başarılı teknik adamlar düşünülmeli. Abdullah Avcı yine başarılı bir teknik adam. Ancak bence oyuncu grubunda sorun var. Avcı’ya sempati duymayan oyuncular var. Bundan dolayı gönülden oynamıyorlar. Maalesef hoca ve takım kaynaşamadı.

(Altan Tanrıkulu, Spor Yazarı)

Topçu yoksa hoca ne yapsın?

Milli Takım’ı şu anda temsil eden futbolcuları eski oyuncularla mukayese etmek mümkün değil. O futbolcuların bir değeri vardı. Şimdi ise sanki sokaktan toplar gibi tecrübesiz futbolcularla bir şey yapmamız mümkün değil. Aslında hocaları suçlamamak lazım. Topçu yoksa adamlar ne yapsın? Abdullah Avcı kendi takımında başarılıydı. Çünkü yabancı futbolcuları vardı elinde. Fakat Milli Takım’da sadece Türklerle çalışması gerek.

ZAMAN


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA