20 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2013 ehliyet sınavı soruları - MEB 24 ağustos ehliyet sınavı

MEB, haftasonu ehliyet sınavı yaptı. Sınava binlerce sürücü adayı katıldı. Sınav sorularının açıklanması için geri sayım yapılıyor.


Ehliyet sınavına giren sürücü adaylarının "soru" bekleyişi devam ediyor.

Sınava ait soru ve cevaplar, MEB'e ait internet sitesinden açıklanacak. Soru ve cevaplar şuana kadar açıklanmadı.

Haber Aktüel, süreci takip ediyor...

- HABER TURU -

İstanbul"da, trafik polisleri bugünden itibaren uyuşturucu denetimine başladı. Uyuşturucu analiz cihazı, kişinin narkotik madde kullanıp kullanmadığının tespitini 10 dakikada yapacak. Uyuşturucu izine rastlanan sürücüye 3 bin 600 lira para cezası kesilecek, 5 yıl ehliyetine el konulacak. Sürücü hakkında yasal işlem başlatılacak.

Trafikte uyuşturucu denetimine yönelik ilk uygulama bugünden itibaren hayata geçirildi. 19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl süreyle el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası kesilecek. Sürücüden alınan tükürük örneği ise adli delil olarak 2 yıl süreyle saklanacak. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü işlemlerinin ardından bölgedeki en yakın polis merkezine götürülerek hakkında uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak. Test yaptırmak istemeyenlere ise 2 bin lira para cezası kesilecek ve ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak.

Ancak yönetmelikte belirlenen süre içerisinde Adli Tıp Kurumu'ndan temiz raporu getirilirse cezası iptal edilecek.Trafikteki ilk uygulama ise Kuruçeşme"de yapıldı. Yoldan geçmekte olan araç sürücüleri durduruldu. Tükürük örneği alınan sürücülerin uyuşturucu alıp almadığı araştırıldı.

UYUŞTURUCU KULLANAN SÜRÜCÜNÜN 5 YIL EHLİYETİNE EL KONULACAK

Alkol üzerine yapılan uygulamanın ardından 11 Haziran"da çıkan yasa gereği uyuşturucu kullanan sürücülere yönelik uygulama başlatıldığını ifade eden Trafik denetleme Şube Müdür Yardımcısı Mustafa İşlek, “Özellikle kişinin uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığı 10 dakikalık süre içerisinde tespit edilmektedir. Önceki uygulamalarda kan alınmak suretiyle vatandaş Adli Tıp Kurumu"na götürülüyordu. Bu alet sayesinde vatandaşın uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığı seri bir şekilde tespit edilecek.” dedi. Sürücünün uyuşturucu kullandığının tespiti halinde 3 bin 600 lira para cezası kesileceğini vurgulayan Mustafa İşlek, “Şahsın ehliyetine de 5 yıl süreyle el konulacak. Adli yönden de savcılığın talimatı üzerine yasal işlem yapılacak.” ifadelerini kullandı. Şu an emniyetin elinde 3 tane uyuşturucu analiz cihazı bulunduğunu kaydeden Trafik Şube"de görevli emniyet amiri Tülay Işık, pilot yerde yapılan uygulamaların ardından cihaz sayısının artabileceğini dile getirdi.

UYGULAMA ÇOK FAYDALI

Küçük bir pamuk parçasıyla tükürük örneği alındığını söyleyen sürücü Recep Şahin, uygulamayı olumlu karşıladığını söyledi. Narkotik madde kullanmanın çok tehlikeli olduğunu belirten Şahin, “Bu maddeyi kullanan kişinin araç kullanması çok tehlikeli. Uygulama çok faydalı. Kanun böyle istiyorsa, vatandaş olarak bunu yapmaktan gocunmayız.” şeklinde konuştu. Uyuşturucu kullanıp kullanmadığı kontrol edilen bir taksici ise, “Ağzıma bir pamuk soktular. Ağzımın içini karıştırıp duruyorlar. Biraz problem olabilir.” dedi. 

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul'da sürücülere yönelik uyuşturucu kontrolüne başladı. İstanbul'daki ilk uyuşturucu kontrolü Kuruçeşme'de yapıldı. Kontrol edilen sürücülerin uyuşturucu kullanmadığı tespit edildi. Yetkililer, sürücülere yönelik uyuşturucu kontrollerinin yaygınlaştırılarak devan edeceğini söylediler. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetleri 5 yıl geri alınacak ve 3 bin 600 lira para cezası verilecek.

İstanbul trafiğinde yeni bir dönem başladı. Bugüne kadar sürücülere yapılan evrak kontrolü, emniyet kemeri uygulamaları, alkol kontrollerine yeni bir uygulama daha eklendi. Trafik polisleri bugünden itibaren yollarda sürücülere yönelik uyuşturucu kontrolü yapmaya başladı. Bu amaçla Almanya'dan ithal edilen "Mobil uyuşturucu analiz cihazı" kullanılarak yapılan ilk kontroller Kuruçeşme Caddesi üzerinde dün gerçekleşti. Uygulama sırasında trafik polisleri tarafından çevrilen araçları kullanan sürücüler evraklarının kontrol edilmesinin ardından uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarının anlaşılması için ekip otosunun yanına çağrıldı. Sürücülere önce yeni başlatılan uygulama ile ilgili bilgi veren trafik polisleri, daha sonra kontrolün nasıl yapılacağını anlattı. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA