27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2013 KPSS öğretmenlik tercih kılavuzu - KPSS 2013 - Öğretmen atamaları

KPSS öğretmenlik tercih kılavuzu için bekleme devam ediyor. Öğretmen adayları kılavuz açıklandığında başvurularını yapacak.


ÖSYM, KPSS ile öğretmen alımı için yayınlayacağı kılavuzu biraz geciktirdi. 

Bekleyiş bir süre daha devam edeceğe benziyor. Bu hafta içerisinde yayınlanabileceği belirtilirken, kılavuzun önümüzdeki haftaya kalabileceği de söyleniyor.

Haber Aktüel olarak süreci takip ediyoruz. Bizden sakın ayrılmayın! Bu arada Tekirdağ Çorlu Fatih Koleji birinci sınıf öğrencileri, ana sınıfı öğrencilerine ders anlatarak adeta öğretmenlik yapıyor.

Temel amacın öğrencilerin özgüvenini artırmak olduğu uygulamada, ana sınıfı öğrencilerine kitap okumayı sevdirmek, birinci sınıf öğrencilerini de kitap okumaya teşvik etmek amaçlanıyor.

Bu uygulama ile birinci sınıf öğrencileri, teker teker tahtaya çıkarak bildikleri harfleri minik kardeşlerine yazarak, harflerin ne kadar kolay öğrenildiğini, nasıl öğrenildiğini en güzel bir şekilde anlatmaya çalışıyor. Bunun yanında küçük öğretmenler, ana sınıfı öğrencilerine masallar okuyarak hep birlikte eğlenceli dakikalar geçiriyor. Bildiklerini küçük arkadaşlarıyla paylaşan küçük öğretmenler, öğretmenliğin nasıl bir duygu olduğunu da anlamış oluyor. Haftanın belirli günlerinde yapılan bu uygulama, öğrenciler tarafından da beğeni topluyor.

Okulun sınıf öğretmenlerinden Erdinç Karaman bu uygulamayı haftada 2 gün yaptıklarını belirterek, "Birinci sınıf öğrencileri anasınıfı öğrencilerine alfabeyi öğrettiler. Alfabenin ne kadar kolay öğrenileceğini minik arkadaşlarına gösterdiler. Tahtanın karşısına geçip minik arkadaşlarına öğretmenlik yaptılar. Amacımız, kitap okumayı ana sınıfı öğrencilerine sevdirmek ve birinci sınıf öğrencilerimize de kitap okumaya teşvik etmek oldu. Bu etkinlik sayesinde öğrencilerimizin özgüvenleri arttı. Kısa sürede olsa öğretmenlik yapmanın zevkine ulaştılar. Böylece bilginin önemine, bilginin paylaşıldıkça güzel bir şey olduğunu vurgulamaya çalıştık." şeklinde konuştu.

Anasınıfı öğrencilerine öğretmenlik yapan birinci sınıf öğrencilerinden Sevde Koçibar, "Arkadaşlarıma bire bir kitap okumayı öğrettim. Kitap okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu onlara öğretmek istedim." dedi.

Birinci sınıf öğrencilerinden ders alan anasınıfı öğrencisi Saliha Beyza Özensel ise "Önce ağabeylerimiz bize harfleri, sonra okuma yazmayı öğretti. Sonra bize kitap okudular, çok eğlendik" diye konuştu.

Öte yandan Sinop"ta yatılı bir okulda resim öğretmenliği yapan ve 80"e yakın ödül alan Aşkın Ayrancıoğlu, öğrencileri ile birlikte çizdiği karikatürleri Bursa"da görücüye çıkardı.

Yıl boyunca kültür ve sanat etkinlikleri ile çeşitli sanat dallarına ev sahipliği yapan Konak Kültürevi, yeni sezonun ilk sergisinde karikatür sanatçılarını bir araya getirdi. Yaz aylarında Konak Kültürevi"nde düzenlenen sergilere ara veren Bursa Nilüfer Belediyesi, yeni sezona Cemal Odabaşı ve Aşkın Ayrancıoğlu"nun birlikte hazırladığı ‘Karikatür Sergisi"yle merhaba dedi. Bursa"da düzenlediği karikatür sergileriyle adından söz ettiren Cemal Odabaşı, Sinop"ta resim öğretmenliği yapan, ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödül kazanan Aşkın Ayrancıoğlu ve 2000 doğumlu üç öğrencisinin birlikte açtıkları sergi yoğun ilgi görüyor. Çizgilerle toplumsal olayların ön plana çıkıp gündelik yaşamın sıkıntıların farklı bakış açılarıyla anlatıldığı aktaran Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Bugün karikatür sergisiyle yeni sezona girmiş olduk. Burada 5 sanatçımızın eserleri var ve ben Nilüferlileri, Bursalıları bu karikatürleri görmeye davet ediyorum." dedi. Sinop"ta yatılı bir okulda resim öğretmenliği yapan Türkiye"de ve uluslararası alanda 80"e yakın ödül alan Aşkın Ayrancıoğlu"da "25 yıldır kendim bireysel olarak karikatürle uğraşıyorum. Üniversitede resim bölümünde aldığım eğitimle, resim bilgimi karikatüre yansıtarak böyle bir tarz oluşturdum." diye konuştu. 80"in üzerinde ödül alan Aşkın Ayrancıoğlu, öğrencilerinin de 4 defa dünya birinciliği, 20"nin üzerinde de Türkiye birinciliği ve sayısız derecelere imza attığını söyledi. Konak Kültürevi"nde açılan sergide karikatür sanatçısı Cemal Odabaşı, Aşkın Ayrancıoğlu"nun eserlerinin yanı sıra öğrencileri Yiğit Akyol, Gülçin Çalışkan ve Dağlar Umut Ayrancıoğlu"nun eserleri yer alıyor. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA