20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2013 KYK yurt sonuçları 2013 - KYK burs sonuçları sorgulama bilgisi

KYK yurt ve burs sonuçlarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. Öğrenciler, açıklamanın yapılacağı günü bekliyor.


Kyk.gov.tr adresinden süreci izleyebilirsiniz.

Başarılar diler, iyi bir üniversite sezonu olmasını temenni ederiz. İyi çalışmalar.

- HABER TURU -

Türkiye'nin sağlık alanına odaklanan ilk üniversitesi Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, öğrencilerinin eğitim hayatını vakıf mantığıyla düzenliyor. Maddi durumu elverişsiz öğrenciler için fon hazırlıklarına başlayan üniversite, 2013 yılı için okul fiyatlarına enflasyon rakamları oranında dahi zam yapmadı. Üniversite, Türkiye genelinde ilk 100'e giren öğrencilere 9 ay boyunca aylık 2 bin TL veriyor.

Yeteneğe uygun tercihler yapılmalı

Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meziyet Arı: LYS sonuçları açıklandığı andan itibaren öğrencilerde ve en az onlar kadar ailelerinde de tercih telaşı başladı. Bazı aileler tercih aşamasında kendilerinin geçmişte olmak istedikleri ancak değişik nedenlerle yapamadıkları meslekleri çocuklarına empoze etmeye eğilimlidir. Bazıları da çocuklarını ileride yüksek kazanç sağlayacağını düşündükleri mesleklere yönlendirir. Çocuğun istek ve yeteneklerinin göz önünde bulundurulmadığında yapılan yönlendirmelerin yarardan çok zarar verebileceği akılda tutulmalıdır. Gençlerin ileride mutlulukla yapacağı meslekleri seçmeleri çok önemlidir. Bunun için aileler öncelikle çocuklarının kişilik özelliklerini, dikkate almalı, yönlendirmelerini bu doğrultuda yapmalıdır.

Sınıfta kalmak sorun değil

2010 yılından bu yana geçen üç senede Türkiye'nin yalnızca sağlık alanında ekol üniversitelerinden biri olan Bezmiâlem, sunduğu burs imkanlarıyla da göz dolduruyor. , ilk 101-500 öğrenci arasında yer alanlara 9 ay süreyle aylık bin TL, 501-100 sıralamasına giren öğrencilere yine 9 ay boyunca 500 TL nakit ödeme yapılırken, ilk 1001-2000 arasında yer alan öğrencilere de yine 9 ay boyunca 350 TL burs veriliyor. Üstelik bu burslar, öğrencilerin eğitim gördüğü yıllar boyunca devam ediyor. Burslar, öğrenciler sınıfta kalsa dahi kesilmiyor.

- Öncelik Belgesi -

Şehit ve gazi çocuğu ile malullük, vazife malullüğü veya harp mamullüğü aylığı alanların çocukları ile vazifa malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları(Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)

Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40'ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)

Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığa Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)

Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)

Milli olmuş Amatör sporcular (Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

Anne ve babası vefat edenler, (Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

2 - 6 adet son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

NOT : Belirlenen tarihlerde müracaat eden öğrencilerin yurtlara yerleştirilmesinden sonra yurtta boş yer olması halinde yurda kabulü yapılacak öğrencilerden 6 adet fofoğraf ve öğrenci belgesi istenecektir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA