25 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2013 öğretmen ataması sayısı ne kadar olacak? - Öğretmen atamaları 2013

Öğretmen atamaları için kontenjanları belli oldu. Öğretmen ataması için Meb.gov.tr adresinden yardım alınabilmektedir.


Adaylar başvurularını; internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan yaparak, 02 - 06 Eylül 2013 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine onaylatacaklar. Onaylatılmayan başvurular geçersiz olacaktır.

Özel bir televizyon kanalına konuk olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının yapılacağı tarihi açıkladı. 40 binin üzerinde öğretmen alınacağının daha önceden açıklandığını hatırlatan Tekin, kontenjanların dağılımını yaparken adil olmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Bu arada SBS yerine merkezi yazılı sistemi getirildi. Bu yıl sadece 8. sınıflarda uygulanacak sistemde 6 dersin sınav sonucu ortaöğretime geçişte yüzde 70 etkili olacak. Kanaat notu olmayacak...
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine uygulanacak yeni sınav sistemini açıkladı. Bu yıl sadece 8"inci sınıflarda uygulanacak sistemde fen ve teknoloji, matematik, türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlâk bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavlarından 1 tanesi bakanlık tarafından yapılacak. Bu sınavlar, ortaöğretime geçişte yüzde 70; 6, 7 ve 8"inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması ise yüzde 30 etkili olacak. Ortalama sonuç yerleştirme puanını oluşturacak. 2 yazılısı olan derslerden 1"incisi, 3 yazılısı olan sınavların da 2"incisini bakanlık yapacak. 2 günde yapılacak bu sınavlarda okullar tatil olacak. Ayrıca, ilk taslakta öngörülen öğretmen kanaat notuna yer verilmedi.

DAHA ÇOK VAKİT

Bakan Avcı yeni sistem sayesinde, öğrencilerin arkadaşları ve aileleri ile daha çok vakit geçirebileceğini söyledi. Avcı, sınava geç kalma, hastalıktan dolayı sınava girememe kaygılarını ortadan kaldırdıklarını söyleyerek. “Yeni sistemle okullara alternatif olan kurumlara artık ihtiyaç kalmayacak” ifadesini kullandı.

AŞAMALI SİSTEM

Avcı, kısa vadede yıl sonunda yapılanmerkezi sınavı kaldırdıklarını, orta vadede test yerine açık uçlu ve klasik soruların yer alacağını bildirdi. Avcı, “Uzun vadede sosyal, sanatsal ve sportif etkinlikler değerlendirilerek güçlendirilecek” dedi. Avcı, 36 sınavın söz konusu olmadığını yeni sınav getirmediklerini aktardı. Soruların müfredattan çıkacağını hatırlatan Avcı, öğretmen alımında eksiği olan illere öncelik vereceklerini belirtti.

3 YILLIK SÜREÇ

Zaman içerisinde okuldaki tümsınavlarınmerkezden yapılmasını öngördüklerini açıklayan Avcı, bunun en geç 3 yıllık bir süreç olduğunu vurguladı. din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için sıkıntı olmayacağını azınlık okulundaki öğrencilere sosyal bilgiler alanından sorular sorulabileceğinin altını çizdi. Avcı, sınavla öğrenci alan okulların boş kontenjanları dolana kadar kayıtların açık tutulacağını kaydetti.

TELAFİ SINAVI HAKKI 

Merkezi sınavlar, 4 şıklı olacak ve yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Görevli öğretmenler başka okulda gözetmenlik yapacak.Mazereti olan öğrencilere telafi sınavı hakkı verilecek. Yerleştirmeler ülke genelinde olacak. Ayrıca özel okullar da bakanlığın yaptığı sınava tabi olacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA