24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2013 YGS cevapları ve 2013 YGS soruları açıklandı mı?

2013 YGS cevapları ve 2013 YGS soruları henüz açıklanmadı.


Öte yandan liselerin ve ortaokulların bilgi açığını kapatan SBS, YGS ve LYS dershaneleri çok geçmeden üniversitelerinde açığını kapatmaya çalışarak KPSS de kendilerini göstermişlerdir. Üniversite kürsülerinde, süslü sözlerle ders anlatan eğitim fakültesi akademisyenlerin kalitesini KPSS dershaneleri açığa çıkarmıştır. Dershaneler eğer devlet okullarının kalitesini gösteriyor ve eksiğini gideriyorsa “O zaman bu kalite farkı nerden kaynaklanıyor?” diye düşünmek gerek.

Şunu kendimize sormamız gerekmez mi? Düz lise ve Anadolu liseleri dediğimiz liseler neye yönelik birey yetiştiriyor veya nasıl birey yetiştiriyor? Düz ve “tabularasa” bireyler mi yetiştiriyor yoksa? Bu liselerden mezun olan öğrenciler herhangi bir üniversiteye yerleşemeyince kendilerini mesleki olarak nereye koyacaklar ve nasıl tanımlayacaklar? Düz lise eğitimi (hiç)lemekten öteye değildir.

Bir diğeri ise okullar arasında farkı belirginleştirme yanlışlığıdır. Liselere itibarı veren kuşkusuz SBS sınavıdır. Fakat yanlıştır. Üniversitelere de itibarı veren YGS-LYS?dir aynı şekilde bu da yanlıştır. Çünkü bu sınavlarda istenen bilgi donanımlı ve başarılı bireyi yordamaz. Neyse ki bu farklı bir konu. Örneğin meslek liselerinin tabanının ortaokula çekilmesi yani köklerini ortaokulda bulması gerekirken, tam aksine daha çoksınavlarla  itibarsızlaştırma çalışmalarına gidilmektedir. SBS sınavı sonucunda başarısı düşük öğrencilerin meslek liselerine yöneltilmesi, hem meslek lisesini hemde meslek kavramını önemsizleştirmektedir. Hem de mesleğe bu kadar ihtiyaç duyulmuşken. Böyle olunca topluma faydalı olacak olan, geri plana atılmış oluyor.Okulların kalitesini merkezi sınavlarla belirlemek yanlıştır, bunun yerine okulların koşullarını her açıdan iyileştirmeli. Aynı durum üniversiteler içinde geçerlidir. Taşra üniversitelerinin çoğu büyük üniversitelere eğitimde fark atarken, çoktan seçmeli zihniyet bu gerçeği örtmektedir. Merkezi sınav sistemleri ile orta veya yüksek düzeyde eğitim kalitesi yakalanmaz. Bu tür sınavlar kendince eksik ve yanlış durum tespitleri yapar.

Sonuç olarak: Eğitim kurumları tamamen “test yapan” kişilerin eline düşmüştür. Merkezi sınav sistemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan “test kültürü” tamamen bir kağıt israfıdır. Test kültürü çoğu öğrenciyi, biyografisini yazmaktan bile aciz bırakmıştır. Sınavın öncesinde ve sonucunda yaşanan kaygı ve stres ise öğrenciyi ve veliyi tüketmekten başka bir şey değildir. Kaliteli eğitimin önündeki en büyük engel olan zorunlu eğitimi, derhal kaldırmak gerekir. Okullar 5-19 yaş grubunun birkaç ehliyete sahip olması için uğramaları gereken zorunlu yerler olmamalıdır. Aksi taktirde hasta bir toplum iskeletinin oluşması an meselesidir.

HÜSEYİN KARTAL

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA