16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

AK Parti'li Enç: Engellilerin yaşam kalitesini arttırmaya çalışıyoruz

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, hükümetin engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmek için gayret gösterdiğini belirtti.
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, hükümetin engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmek için gayret gösterdiğini belirtti.

        Gökçen Özdoğan Enç, Dünya Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin kimseye bağlı olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için hükümetin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü kaydetti.

        3 Kasım 2002 seçimleriyle işbaşına gelen AK Parti hükümetlerinin, başta eğitim ve sağlık olmak üzere, engelli vatandaşların her alanda özgürce yaşamlarını sürdürebilmeleri ve sosyal alanlarda daha çok yer almaları için çeşitli imkânlar sunmaya çalıştığını belirten Enç, engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmek için gayret gösterdiklerini ifade etti. Enç, "Toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almak herkes gibi engellilerinde en temel hakkıdır. Bizler bu anlayışla görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için gayret ediyoruz." dedi.

        İktidarları döneminde, engellilerin sosyal hayatta var olmaları ve kendi kendilerine yetmeleri için birçok düzenlemenin yapıldığının altını çizen Enç, "Anayasa Değişikliği ile engellilere pozitif ayrımcılık getirilmiştir. Bedenin hareket kabiliyetini azaltan, yaşamı zorlaştıran durumlarda engelleri ortadan kaldırmak ve yaşamı daha kolay kılmak ortak sorumluluğumuzdur. Bu anlayışa uygun olarak inşa edilmiş kentler yaratmak ve engellilerimizin yaşam alanlarını daraltmamak sosyal devlet anlayışımızın gereğidir. Bu görüşten hareketle hükümetimiz umuma açık tüm mekânların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini zorunlu kılmıştır." ifadelerini kullandı.

        Engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınması kolaylaştırıldığına işaret eden Enç, şunları kaydetti: "Engellilere mahsus merkezi sınav ilk defa bu yıl yapıldı ve bundan sonra da aynı uygulama devam edecek. Amacımız; engelli vatandaşlarımıza kamu imkânlarını en üst seviyede sağlayarak, onların toplumsal yaşamın tüm alanlarına katılan, üretken, kendi kendine yeten, başkasına muhtaç olmadan yaşayan fertler olmalarını sağlamaktır."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA