24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ankara'da 1 yılda 5 bin kadın şiddet gördü

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan kadına şiddetin raporu!


Paylaş» Facebook» Google» Twitter» Buzz It» FriendFeed» Mixx» Digg» del.icio.us» reddit» MySpace» Stumble Upon
  İlgili Haberler
Ankara'da olaylı Reyhanlı protestosu
Fatma Şahin: "Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik"
11 bin 478 kadın şiddete karşı koruma altında
28 Şubat soruşturmasında tutukluluğa devam kararı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Bürosunun istatistiklerine göre 2012 yılında 5 bin kadın şiddete uğradı. İstatistiklere göre, şiddet mağduru erkeklerin sayısında da artış var. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın raporuna göre, 2012 yılında bin 364 erkek şiddet mağduru oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ilk kez 2012 yılı ve 2013'ün ilk 4 ayında Aile İçi Şiddet Bürosunun yürüttüğü soruşturmalardaki bilgilerle ilgili istatistikleri yayınladı. Rapora göre, şiddet mağdurlarının başında yine kadınlar var. Ancak bu kez, erkek mağdurların sayısındaki artış da dikkat çekti.

İstatistiklere göre, Ankara'da 2013 yılının ilk 4 ayında 160 erkek  karısı hakkında evden uzaklaştırma kararı aldı. Bu isimler arasında MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da var.

2012 yılında ise 364 erkek şiddet mağduru olarak başvurdu. Ancak, erkeğe şiddet artsa da şiddettin asıl mağduru yine kadınlar. Çünkü 2012'de şiddete uğrayanların yüzde 77'si kadın yüzde 18 erkek ve yüzde 5 'i çocuk oldu. Bu oranlar da  5 bin kadının şiddete uğradığını gösteriyor. Ankara'da şiddet gören kadınların yüzde 14'ü üniversite mezunu, yüzde 35'i ise ilkokul mezunu.

Şiddete uğrayanların yüzde 67'si şiddet gördüğü kişinin evden uzaklaştırılmasını isterken yüzde 33'ü de bunu istemiyor. Ayrıca rakamlara göre yaş arttıkça  kadına şiddet azalıyor. Erkeklerde ise bu durum tam tersi,  yaşlandıkça eşlerinden şiddet görüyorlar.

İstatistiklere göre şiddet ilk aylarda başlıyor. Evliyken şiddet fazla, çok çocuğu olan ise daha az şiddet görüyor. Mağdurların yüzde 9'u çocuklarından şiddet gören anne-babalar.

Mağdurların en çok şikayette bulunduğu suç türleri ise kasten yaralama, tehdit ve hakaret.

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise şiddet uygulayanların yüzde 81'i alkol alıyor. Yüzde 75'i serbest meslek sahibi yüzde, 8,6'sı ise emekli. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA