23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Asker kalp krizinden değil, komutan dayağından ölmüş! - 10:09

Esat Mengilli'nin kalp krizi nedeniyle değil, komutanların dayak atması sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.
Esat Mengilli 4 yıl önce askeri birliğinde katıldığı koşuda kalp krizinden öldü. Arkadaşları, Mengilli'nin babasını bulup ‘Esat kalp hastası olduğunu söyledi ama komutanları döverek koşturdu' dedi. Baba komutanlara dava açtı...

Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'nde 4 yıl önce vatani görevini yaptığı askeri birlikte teçhizatlı koşu sırasında kalp krizi geçirip kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Esat Mengilli'nin (27) komutanları tarafından dövüldüğü; kalp rahatsızlığı olduğunu belirtmesine rağmen koşuya zorlandığı ve bu nedenle öldüğü iddia edildi.

Emirdağ 3'üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığında 7 Şubat 2007'de meydana gelen olayda, er Esat Mengilli, birliğindeki teçhizatlı koşuya katıldı. Varış yerine az bir mesafe kala aniden fenalaşıp yere düşen ve askeri ambulansa alınarak Emirdağ Devlet Hastanesine kaldırılan Mengilli, doktorların tüm çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Doktor raporlarında, askerin kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.

Olaydan bir yıl sonra, vatani görevini tamamlayıp terhis olan bir grup er, Hatay'a giderek ölen Esat Mengilli'nin babasıyla görüştü.

Tekme atılıp sürüklendi

Silah arkadaşları, Mengilli'nin koşu öncesinde ve koşunun sonlarına doğru yere düşmesi nedeniyle komutanları Jandarma Kıdemli Üstçavuş Özay Ayvaz (34) ile jandarma uzman çavuşlar Mustafa Korkmaz (35), Muhittin Baş (34) ve Sinan Almış (34) tarafından tekme ve sopalarla dövüldüğünü öne sürdüler ve bu konuda tanıklık yapabileceklerini belirttiler.

Duydukları karşısında harekete geçen baba Yusuf Mengilli, oğlunu döverek öldürdükleri ileri sürülen 4 asker hakkında askeri savcılığa suç duyurusunda bulundu. Açılan soruşturmada, olay tarihinde Mengilli'nin birliğindeki erlerin tek tek ifadeleri alındı.

Mengilli'nin silah arkadaşlarından Hüsamettin V, ifadesinde, "Mengilli, koşu sırasında yere düştü. Bu sırada Mengilli'yi, tekme atıp yerde sürükleyerek zorla koşturmaya çalıştılar" dedi. Er Halil S. de Mengilli'nin koşu öncesi komutanlarına rahatsızlığı olduğunu bildirdiğini belirterek, "Bunun üzerine astsubay ile uzman çavuşlar Esat'a sopa ile vurdu. Koşuda da yere düşünce aynı kişiler tekmeledi" diye konuştu.

10 yılla yargılanıyorlar

Bunun üzerine 4 komutan hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Önceki gün yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan komutanlar da katıldı. Ancak komutanların, haklarındaki iddiaları kabul etmedikleri öğrenildi.

'Tabutunu açmayın şehitliği düşer' dediler

Baba Yusuf Mengilli (63) ile anne Fetva Mengilli (60), olayda suçu olanların cezalandırılmasını istedi. 4 kızlarının olduğunu, tek erkek çocukları Esat'ın vatani görevini yaparken yaşamını yitirdiğini belirten Yusuf Mengilli şöyle konuştu: "Oğlumun öldüğü tarihte tabur komutanlığından bizi arayıp Esat'ın koşuda geçirdiği kalp krizi sonucu şehit olduğunu, cenazenin gönderildiğini, tabutu açmamamız gerektiğini aksi halde şehitliğinin düşeceğini söylediler. Biz söylenenlere uymayıp tabutu açtık. Ben çocuğumu vatani görevini yapması için gönderdim. Birkaç kişinin dövülmesi sonucu öldü. Tabur içerisinde bu olayı örtbas etmeye çalıştılar."


BUGÜN GAZETESİ
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA