26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Askerlik kaç ay? Askerlik düşecek mi? Askerlik kısaldı mı? Askerlik düşüyor mu?

Askerlik ile ilgili haberlerin bütün detayları günlerdir Haber Aktüel sayfalarında yayınlanmaktadır.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili ön hazırlık çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve A Haber kanallarının ortak yayını “Gündem Özel” programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Askerliğin kısaltılması noktasında Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı mutabık olduklarını belirten Erdoğan, "Süre düşecektir. Öyle zannediyorum 12 ayKısa dönem aynı kalacak. Ön hazırlık aslında var. Bedelli askerlik konusunda ise daha önce aldığımız karar neyse odur." dedi.

Başbakan Erdoğan, uzman çavuşların durumuna ilişkin bir soruya, "Uzman çavuşlarla ilgili talimatımı maliyeye çoktan verdim. Bu konuda mesafe aldığımızı biliyorum. Ama süreç ne zaman başlayacak tekrar sormamda fayda var." diye cevap verdi.

İLK ETAPTA 40 BİN

TSK bünyesinde 379 bin 352 er ve erbaş bulunuyor. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesine yönelik düzenlemenin yılbaşına yetişmesi durumunda bu askerlerin yaklaşık 280 bini erken terhis imkânı kazanacakDüzenleme Meclis"ten geçirilip Resmi Gazete"de yayımlandığı andan itibaren ilk etapta 12 ayını doldurmuş olan 40 bin dolayında asker terhis olacak.
 
"1 HAFTADA ÇIKAR"

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM"de konuya ilişkin “Yeter ki muhalefet bu işleri engellemeye kalkmasın, muhalefet toplumun beklediği yasaları biran önce çıkarmakta iktidara yardımcı olduğu takdirde askerlikle ilgili düzenleme 2 gün komisyon aşaması, 2 günde genel kurul aşaması olmak üzere 1 hafta içinde çıkabilir” açıklamasını yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askerlik süresinin kısalacağıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan açıklama geldi.

Sırbistan ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bekir Bozdağ, askerlik süresini kısaltan düzenlemenin en kısa sürede Meclis"e geleceğini söyledi.

GENÇLERİ RAHATLATACAK

Askerliğin kısaltılmasıyla ilgili düzenlemenin nasıl olacağı sorusunu cevaplandıran AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, hükümetin gündeminde askerlik süresiyle ilgili bir düzenleme olduğunu belirterek, bunun en kısa zamanda gündeme gelmesi temennisinde bulundu. Elitaş, "Bunun bir an önce olması askerlik bekleyen gençlerimizi, kardeşlerimizi hemen rahatlatmaya dönük bir çalışma olmuş olur. Ama süresinin ne kadar olacağı Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü doğrultusunda TBMM bu konuda en son kararı verme organıdır" dedi.

Bu yıl yerel seçimlerin yapılacağının hatırlatılarak, askerliğe ilişkin düzenlemenin ne zaman gündeme alınacağına ilişkin bir soruya Elitaş, şu yanıtı verdi:

"24. dönemin çalışma hızıyla baktığınız zaman zor gibi gözüküyor. Ama 22., 23. dönemin çalışma hızıyla baktığımız zaman her şey kolay. Yeter ki muhalefet bu işleri engellemeye kalkmasın. Muhalefet toplumun beklediği yasaları bir an önce çıkarmakta iktidara yardımcı olduğu takdirde askerlikle ilgili düzenleme 2 gün komisyon, 2 gün de Genel Kurul aşamasında, yani bir hafta içerisinde çıkabilir. Katkı sağlayabilirlerse, yapıcı eleştiriler yapabilirlerse önünde hiçbir engel yok demektir. Ama grup önerileriyle Genel Kurulu tıkamaya çalışırlarsa vatandaşın büyük beklentisi konusuna da herhalde zarar vermiş olurlar. Askerlik kısalmasından fayda sağlayan veya ümitle bekleyenler kimse onlar herhalde muhalefete baskı yaparlar. Gerekli hızı sağlamalarına mecburiyet içerisinde bırakmış olurlar."

4 AY DA OLABİLİR

Düzenlemenin kısa dönem askerlikleri etkileyip etkilemeyeceği sorusuna Elitaş, "Etkileme durumu herhalde olabilir. Hükümetin zihninden ne geçiyor veya Genelkurmay Başkanlığı'nın bu konudaki istişari görüşleri ne anlamdadır? O teknik bir konu. Kısa dönem 6 ay. O 6 ay biraz daha revize edilebilir bir hale gelebilir belki. Bilgiye dayanarak değil niyet olarak aklımdan geçeni söylüyorum. Yani 4 ay da olabilir" yanıtını verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA