22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Dinçer: Dünya hızla gelişirken Türkiye gecikti

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dünyanın özellikle 1980'li yıllardan sonra çok hızla değişerek geliştiğini, Türkiye'nin bu değişime ayak uydurma konusunda biraz geciktiğini söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dünyanın özellikle 1980'li yıllardan sonra çok hızla değişerek geliştiğini, Türkiye'nin bu değişime ayak uydurma konusunda biraz geciktiğini söyledi. Dinçer, eğitim alanında bu açığı kapatma yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

        Bakan Dinçer, bir okulun temel atma töreni ve iki okulun açılışı için geldiği Amasya'da Vali Abdil Celil Öz'ü makamında ziyaret etti. Bakan Dinçer görüşme öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Dinçer, bir basın mensubunun Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013 yılında yapılması planlanan projeler hakkındaki sorusu üzerine, kamuoyu tarafından bilinmeyen herhangi bir çalışma olmadığını, ancak bazı konulardaki çalışmaların halen devam ettiğini belirtti.

        Bakan Dinçer, yaptıkları bütün çalışmaların modern dünya ile aradaki mesafeyi kapatmaya yönelik olduğunu söyledi. Dünyanın özellikle 1980'li yıllardan sonra çok hızla değişerek geliştiğine dikkat çeken Bakan Dinçer, Türkiye'nin bu değişime ayak uydurma konusunda biraz geciktiğini, bunun da gelişen dünya ile Türkiye arasında çok ciddi bir stratejik açıklık meydana getirdiğini kaydetti. Ekonomide, sosyal alanda, siyaset alanında olduğu gibi teknoloji ve eğitim alanında da gelişmenin söz konusu olduğunun altını çizen Bakan Dinçer, "Biz eğitim alanında bu mesafeyi kapatmak üzere çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda bunu tamamlayacak türden çalışmalar olacak. Özetle söylemek gerekirse, mesela bizim orta öğretim programlarımız eğitimde başarılı olan oldukça, üst düzey seviyelerde performans gösteren uluslarla karşılaştırıldığında birtakım sorunları içeriyor. O yüzden biz orta öğretimin yeniden yapılandırılması, mesleki eğitimin gözden geçirilmesi gibi konular üzerinde çalışıyoruz. Buna ek olarak şunu da söylemem gerekir: Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) 2013-2014 yılından itibaren kaldırmayı düşündüğümüzü ifade etmiştik. Onun kaldırılmasıyla birlikte orta öğretimin nasıl etkileneceğini de göz önüne alacağız. Yani orta öğretim, lise türlerimiz, lise programlarımız, SBS imtihanının kaldırılması, dershanelerle durumun gözden geçirilmesi gibi bir bütünlük içerisinde ele aldığımız çalışmalarımız var." şeklinde konuştu.

        "OKULLARDA MESCİT AÇILMASI HAKKINDA BİLGİM YOK"

        Eğitim Bir Sen'in okullara mescit açılması için bakanlığa verdiği dilekçeyle ilgili soruyu cevaplayan Bakan Ömer Dinçer, "Benim konudan haberim yok. Toplumda insanlar kendi ihtiyaç ve beklentilerini bize ulaştırabilirler. Biz de hukuk çerçevesinde bu ihtiyaç ve beklentileri göz önüne alırız, karamızı da ona göre veririz. Yani mevcut hukuki yapılar içerisinde neler yapmak mümkünse onları yapmaya herkesin hakkı olabilir." diye konuştu.

        "ÇOCUKLAR SERBEST KIYAFETLE GELİRSE GERİ ÇEVRİLMESİN"

        Okullarda sivil kıyafet uygulamasının başlamasıyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Bakan Dinçer, "Önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldıktan sonra yönetmelik uygulamaya girmiş olacak. Ama belki hatırlarsanız, ben şimdiden okul yöneticilerime, şayet çocuklar serbest kıyafetle gelirse, geri çevirmemelerini rica ettim. Daha da önemlisi okul yöneticilerimiz belki de program çerçevesinde haftanın belirli günlerini serbest kıyafetler uygulaması yaparak, çocuklarımızı bu uygulamaya alıştırabilirler. O konuda çok katı bir tavır içerisinde değiliz. Ama yönetmeliğin esas uygulamaya geçme süreci 2013-2014 eğitim yılının başlamasıyla olacak." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA