23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Dinçer: Tek tip eğitim sisteminden uzaklaşıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, tek tip eğitim sisteminde uzaklaşıldığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, tek tip eğitim sisteminde uzaklaşıldığını söyledi. Dinçer, "Şimdiye kadar tek tip öğrencilik ve tek tip eğitim vardı. Devlet bu anlayıştan artık uzaklaşıyor. Okullar hayat olsun projesi, Türkiye'deki eğitimin esnekleşmesi fikrinin okullara yansımasıdır." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle yapılan 'Okullar hayat olsun' projesinin değerlendirme toplantısı yapıldı. Taksim Elit World Otel'de gerçekleştirilen toplantıya; Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve nüfusu 50 binden fazla çok sayıda belediyenin başkanları katıldı.

Eğitimde daha esnek bir sistem belirlediklerini söyleyen Dinçer, "Eğitim sisteminin yapısındaki değişikliği ifade eden 4+4+4 uygulaması, okullar hayat olsun projesi ve kılık kıyafet serbestliği aslında bunların hepsi birbirini temsil ediyor. Hepsine birlikte bakınca hedefimiz, küresel dünya ile ülkemiz arasındaki açıklığı kapatmak. Biz dünya standartları ortalamasına gelmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

"Türkiye kendi demokrasisini genişlettikçe bunu eğitime de yansıtıyor." diyen Dinçer, "Eğitimin hem kademeli hale getirilmesi, hem de seçmeli derslerin olması ile eğitimi daha esnek hale getirmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar tek tip öğrencilik ve tek tip eğitim vardı. Devlet bu anlayıştan artık uzaklaşıyor. Okullar hayat olsun projesi, Türkiye'deki eğitimin esnekleşmesi fikrinin okullara yansımasıdır." ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Kadir Topbaş da, "Okullar hayat olsun projesi esasında çok daha farklı bir boyuttu, bahçesinden sırasına kadar yapılan düzenlemedir. Çocukların hangi sıralara oturduğunu, merdivenleri nasıl çıktığını vatandaşların görmesi de bir nevi okula sahip çıkmasıdır. Türkiye'de gelişen ve eğitim alanında memnuniyet duyduğumuz süreç sayesinde halkımız, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler beraberce ortak hareket etme olgusuna alıştı." şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA