22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

BDP'den 23 Nisan'a protesto ve boykot

İstanbul'da bir grup BDP'li Galatasaray'da 23 nisan kutlamalarını protesto etti.


Çoğunluğunu BDP İstanbul İl Gençlik Kolları üyelerinin oluşturduğu Halkın Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi Üyeleri bugün Beyoğlu'nda 23 Nisan kutlamalarını protesto etti.

HDK üyeleri Saat 12:00'de Galatasaray Meydanı'nda toplandı ve " Bu bayram bizim Bayramımız değil " pankartı açtı. Basın açıklamasını Galatasaray Meydanı'nda yapacaklarını duyuran HDK'lılar yer değiştirmek zorunda kaldı. Aynı saatte Galatasaray Lisesi önünde Beyoğlu Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 23 Nisan şenliği vardı. 23 Nisan'ı kutlayan kalabalığını yanında " Bu bayram bizim bayramımız " değil sloganı atarak geçen grup Taksim Meydanı'na yürüdü.

"Roboski'den Sivas'a çocuk katili T.C., Pozantı’yı unutma unutturma, 1915'in çocukları nerede ?" yazılı dövizler taşıyan HDK'lılar Tramvay durağında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, " Bu bayram kimin bayramı ? Çocuklar sokakta, cezaevlerinde işkence gibi insanlık dışı saldırılara uğrarken, Roboski'de katledilirken, biz bu tabloda bayram göremiyoruz" denildi.

Yaklaşık 60 kişilik grup basın açıklamasının ardından dağıldı. Bu arada protestoya katılacağı duyurulan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yürüyüşte ve basın açıklamasında yer almadı.

DİYARBAKIR'DA BDP'LİLER KATILMADI
Diyarbakır'da kutlamalara BDP'li belediye başkanları ve temsilcileri katılmadı.

Diyarbakır Valiliği önünde yapılan törenlere Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir ve bu partiden olan ilçe belediye başkanları ile temsilcilerinin katılmadığı görüldü. Valilik yetkilileri, belediyelere her sene olduğu gibi bu yıl da davet gönderildiğini, ancak katılım olmadığını söyledi.

ŞIRNAK BDP'DEN BOYKOT
BDB Şırnak İl teşkilatı yaptığı basın açıklamasıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı boykot ettiklerini açıkladı. BDP il binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişi adına konuşan BDP İl Yöneticisi Şevki Kabul, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın tüm dünyada kutlandığını hatırlatarak, "Türkiye ve Kürdistan'da bunun bayram olduğunu söylemek çok yanlış olur. Sistem çocukların geleceği ve inşası olduğunu bildiği için onların katletmektir. Tıpkı ağaç yaşken eğilir sözünden yola çıkarak. Uğur Kaymaz, Yahya Menekşe, Ceylan Önkol, Diren Basan ve yüzlerce, binlerce Kürt çocuklarını katleden zihniyet katletmekle kalmıyor her türlü dili, kültürü, sanatı, asimilasyon politikalarına hız kesmeden devam edilmektedir. Özgürlük mücadelesinde gözlerini dünyaya açan Kürt çocuklarını, demokratik eylem hakkını kullanan çocukları hazmedemeyen sistem, binlerce çocuğu cezaevine tıkmakta, kendine meşru hak görüyor. Bu kadar çocuk ihlalinin olduğu Türkiye ve Kürdistan'da 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı kutlamak, çocuklara yapılacak en büyük hakaret olur. Bizler de maalesef kutlamıyoruz" dedi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA