17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Boydak: Üniversite sanayi işbirliğini artırmanın yolu bürokrasiyi bilmektir

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, şehirde 4 üniversite olmasının büyük bir avantaj olduğunu belirterek, üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneğini yaşadıklarını belirtti.
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, şehirde 4 üniversite olmasının büyük bir avantaj olduğunu belirterek, üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneğini yaşadıklarını belirtti. Boydak, üniversite ile sanayi işbirliğini artırmanın yolunun bürokrasiyi bilmekten geçtiğini, sanayicilerin bu konuya dikkat etmesini istedi.

KAYSO ile Üniversite Sanayi Araştırma İşbirliği Vakfı tarafından düzenlenen toplantıya, şehirde faaliyet gösteren üniversitelerin temsilcileri ve akademisyenler ile KAYSO üyesi sanayiciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, sanayiciler ile akademisyenleri tanıştırarak, karşılıklı işbirliğini artırmak için böyle bir toplantı düzenlediklerini belirtti. Okandan, katma değerli ürünler üretmenin bir yolunun da üniversiteler ile ortak çalışma yapmaktan geçtiğini söyledi. Oda olarak, sanayiciler ile üniversiteleri her platformda bir araya getirmeye çalıştıklarını ifade eden Okandan, bu toplantılar sonucu bir proje dahi gerçekleşse bunun bir başarı olacağını belirterek, vakfın bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney de Türkiye'nin ekonomik açıdan güçlü olmasının en önemli yollarından bir tanesinin, teknolojik olarak yüksek özelliklere sahip, kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üretecek sanayi altyapısının oluşturulması gerektiğini belirtti. Güney, bunun da üniversite sanayi işbirliği ile gerçekleşebileceğini ve üniversiteler olarak bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca ise artık konuşma değil icraat zamanı olduğunu belirterek, "Artık üniversiteler olarak sanayicilerin de içinde olduğu uygulanabilir projeler üretme zamanı. Biz üniversite olarak sanayicilerimiz ile ortaklıklar yapıyoruz. Bunu daha da artırmak istiyoruz. Sanayicilerimiz ile birçok toplantılar ve istişareler yapıyoruz. Biz Kayseri'de Ar-Ge konusunda daha fazla yatırım yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Sanayicilerimiz ile irtibatlı olarak birçok projelerimiz var. Bugün bunların sayısını artırmak için buradayız." dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Serindağ da 1985 yılında Türkiye'de ilk sanayi-üniversite sempozyumunun Kayseri'de yapıldığını hatırlatarak, Kayseri'nin sanayiye verdiği önemi bütün Türkiye'nin kabul ettiğini söyledi. Abdullah Gül Üniversitesi kurulduğu günden beri sanayiye katkılarının ne olabileceğini araştırdıklarını aktaran Prof. Serindağ, Kayseri'de bir potansiyel olduğunu ve bu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak önce Kayseri, daha sonra ülke ekonomisine katkı sağlama gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun ise üniversite olarak üniversite sanayi işbirliği ile ilgili çok sayıda program başlatmak üzere olduklarını, bu konuda çok ciddi ve yoğun bir çalışma yürüttüklerini açıkladı. Coşkun, şu anda başlamış oldukları ve yakın zamanda başlayacakları projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Nafiz Kahraman da üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek adına yaptıkları çalışmalardan bahsederken, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Palancıoğlu ise ajansın çalışmaları ve mali destekleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Kayseri Sanayi Odası önderliğinde üniversite sanayi işbirliğinin güzel bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, "Aslında üniversitelerimiz ile birçok alanda beraber çalışmalar yürütüyoruz. ORAN'da, Teknopark'ta ya da odamızda hatta firmalarımızda çalışmalar yapmaktayız. Tabi bunları artırarak devam etmemiz lazım. Göreve geldiğimiz günden itibaren Erciyes Üniversitemizin birçok birimine son model laboratuvarlar kazandırdık. Bunları sanayicilerimizin destekleri ile yaptık. Daha sonra üç tane daha üniversite açıldı, hepsinin kuruluşundan bugüne kadar gerek maddi, gerekse manevi yanlarında olduk. Bundan daha iyi üniversite sanayi işbirliği olur mu? Üniversitelerimiz ile yaptığımız çalışmalar ile birçok tabuyu da yıkmış olduk." diye konuştu.

Üniversite sanayi işbirliğini artırmanın bir yolunun da bürokrasinin bilinmesi olduğunu ifade eden Başkan Boydak, özellikle işletme sahiplerine seslenerek, şunları söyledi: "Gerek bankacılık sektörü ile olan ilişkilerde, gerekse tedarikçi ve ürün sattığımız firmalar ile ilişkilerimizde, yazımız ve matematiğimiz kuvvetli olmalı. Düzgün bir şekilde dokümantasyon yapmayı bilmemiz lazım. Biz bilmiyorsak bile bilen insanlarla çalışmamız lazım. Bakın Orta Anadolu Kalkınma Ajansı hem imkân veriyor hem de bu konuda eğitim veriyor. Bu da çok önemli bence. Oda olarak biz de bu konuda sizlere her türlü desteğe hazırız."

Boydak, oda olarak üniversite sanayi işbirliğini önemsediklerini ve Kayseri Sanayi Odası'nın imkanlarının sanayicilerin ve üniversitelerin emrinde olduğunu belirterek, toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından, yemeğe katılan sanayiciler ve akademisyenler ikili görüşmeler yaparak, işbirliklerini artırma yolları aradı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA