18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çeyrek altın fiyatları - Dolar kuru ne kadar? - Altın piyasa

Çeyrek altın fiyatı ne kadar? Dolar kurunda son durum ne? İşte altın ve para piyasalarındaki son durum...


Geçen haftayı Fed dalgasıyla bir düşük bir yüksek geçiren altın fiyatları cuma kapanışta yakaladığı rekor yükselişi koruyor. Altının onsu yeni haftanın ilk işlem gününde 1.400 dolar sınırına yakın seyrediyor. Altındaki bu yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Altın zirveye koşuyor... Geçen haftanın piyasalarda ana gündem maddesi olan ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarıyla dev dalgalara kapılan altın fiyatları yükselişte karar kıldı. Fed etkisiyle önce düşen ancak ardından hızlıca toparlanıp yükselişe geçen altın fiyatları yeni haftada da yukarı yönlü seyrediyor.

1.400 DOLARA ÇOK YAKIN

Cuma kapanışta ABD'den gelen konut verileriyle rekor yükselen altının onsu 1.395 dolar seviyesine tırmanmıştı. Düşük konut verilerinin desteğiyle hızlı yükselen altın, bugün de benzer seviyede. Altının onsu 1.396 dolarla, 1.400 dolar seviyesine çok yakın işlem görüyor. Uzmanlar son dönemde altınla ilgili yükseliş tahminlerini artırmış durumda. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın                    89,8 TL
Çeyrek altın                154.6 TL
Yarım altın                  306.3 TL  


2 liraya dolar alınır mı? Perihan Çakıroğlu yazdı...

Bir ödemem vardı, büyük bankalardan birisine gittim. Genel müdürlükte bireysel bankacılıktan sorumlu tanıdığım bir yetkiliyle "Ne olacak bu doların durumu" üzerine sohbet ettik.

O saatlerde dolar, 2 lirayı bulmuş tarihi rekoru kırmıştı. Yetkili, "Biliyor musunuz, bu fiyattan hâlâ dolar satıyoruz. Bizim insanlar doları çok seviyor. Pahalı ucuz demeden bastırıp alıyorlar" dedi.

Oysa, yatırım işinde bir kural vardır; Bir şey ucuzken alınır, pahalıyken satılır.

Buna pek dikkat edilmiyor bu ülkede. Eğer, dolar geliriniz yoksa, öncelikle dolarla borçlanmayın. Çünkü bir süre 2 liranın biraz altında veya üstünde seyredecek gibi görünen dolar, istikrarsız para birimi durumunu koruyacak.

Onun için "dolar lobiciliği" yapmayın.

Bu arada Merkez Bankası'nın yeni hafta içinde "dolar" karşı tavrı da ortaya çıkacak. BaşkanErdem Başçı'nın ABD dönüşü, dalgalanmaların başladığı mayıstan bu yana yüzde 12 civarında değer kaybeden Türk Lirası'nın geleceğiyle ilgili konuşması bekleniyor. O konuşmayı bekleyip göreceğiz.

Babacan o tedbirleri açıklamalı

Geçen hafta borsa dipleri boyladı, dolar 2 liraları zorladı, Merkez Bankası müdahaleleri çaresiz kaldı. ABD'nin Merkez Bankası konumundaki Fed, gelişen pazarlardaki dalgalanmaları seyretti, gelen iyi ve kötü verileri sepetine koydu, 14-17 Eylül'ü bekliyor. O günlerde, finansal genişleme konusunda kararını vermeye hazırlanıyor. İzlendiği kadarıyla genişlemenin daraltılması yönünde karar için Fed'e baskı var.

Dünyadaki siyasi gelişmelere bakıyoruz. Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kimyasal silah kullandığı yönünde kanıtlar var. ABD'nin müdahalesinden söz ediliyor. Mısır'daki olumsuz gelişmeler halen devam ediyor. İşin nereye gideceğini kestiren yok.

Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomi alanındaki Yardımcısı Ali Babacan ve kurmaylarıyla 4 saatlik bir toplantı yaptı. Babacan, sonrasında gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, "Karamsarlığa gerek yok. Türkiye'de siyasi istikrar var. Bizim durumumuz etrafımızdan değil, dünyanın gelişmiş ülkelerinden de daha iyi durumdadır. Nazar değmesin diyoruz" dedi.

Ekonomistler, bankacıların çoğu ve iş insanlarının neredeyse geneli, bu değerlendirmelerin altının doldurulması gerektiğini söylüyorlar.

Nazar değemesin de Babacan, hangi tedbirlerin alındığını açıklamalı. Mesela, kullanılabilir "döviz rezervi"miz ne durumda? Mesela, Brezilya'nın yaptığı gibi biz de dolara müdahale için belirli rakamda bir paket açıklayacak mıyız?

"Dolar yükseldi, daha çok ihracat yapılacak" diye sevinmesi gereken TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi bile "Kurda istikrar istiyoruz. Oynaklık bize yaramaz" diye feryat ederken, "Nasıl karamsar olmayalım" diye sormalıyız.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA