16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

CHP'li Günaydın: Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylamalıdır

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylamalıdır.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylamalıdır." dedi.

    Partisinin İzmir İl Başkanlığı tarafından İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen, 'İzmir Geleceğine Yürüyor' konulu konferansta konuşan Günaydın, yerel seçimlerin geri alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğini değerlendirdi. Meclis'in yerel yönetim seçimlerine ilişkin bir karar almasının hukuk felsefesi bakımından doğru olmadığını ifade eden Günaydın, "Anayasa yerel seçimleri her 5 yılda bir yapılacağına amirdir. Seçimler 2009 yılının başında yapılmıştır. Belediye başkanları halktan 5 yıl için yetki almışlardır. Dolayısıyla bu yetkiyi 2014 martıda sahibine teslim edeceklerdir. TBMM'nin hukuk felsefesi açısından bakıldığında tarihini öne alabileceği tek seçim genel seçimlerdir. Çünkü kendisine ilişkin bir karar almaktadır. Bunu yapabilir. Ancak yerel yönetim seçimlerinin tarihine ilişkin bir karar almasını hukuk felsefesi açısından doğru bulmak mümkün değildir." diye konuştu.

    Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) AK Parti'ye destek vermesini de değerlendiren Günaydın, "Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) bunu son bahara almaya çalışıyor. MHP de destek vereceğini söyledi. AKP'nin tüm zor zamanlarında olduğu gibi imdadına yetişeceğini ilan etti. Şimdi bakalım Meclis aritmetiğine, 326 milletvekili var AKP'nin, 51 milletvekili var MHP'nin toplam 377 milletvekili ediyor. Referandumsuz bir Anayasa Değişikliği için 367 bulması gerektiğini hepimiz biliyoruz." dedi.

    Günaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Türk milleti dört tarafındaki komşularıyla sıcak savaş tehlikesini yaşadığı bir dönemde iç güvenlik sorunların başımıza açtığı terörün çocuklarımızı şehit ettiği bir ortamda, Türkiye'nin en önemli meselesi yerel seçimlerin öne alınması ve referandum talebi olabilir mi? Bütün samimiyetimle söylüyorum ki Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylamalıdır. Ve Türkiye bir referandum yaşamalıdır. Halk bu referandumda gerekli cevabı verecektir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA