25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Darbelerle hesaplaşılmadıkça, katliamlar örtülü kalır! - 18:00

12 Mart 1971 Darbesi ve 12 Mart 1995 Gazi Mahallesi olayları protesto edildi.


Adana'da 12 Mart 1971 Darbesi ve 12 Mart 1995 Gazi Mahallesi olayları protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB, CHP, ÖDP ve Alevi kültür dernekleri gibi sendika, dernek ve partilerin yer aldığı eylemde katılımcılar, 5 Ocak Meydanı'ndan İnönü Parkı'na kadar yürüdü.

"Katiller bulunsun, hesap sorulsun, Gaziyi unutma, unutturma" şeklinde sloganların atıldığı yürüş sonrası STK'lar adına ortak basın açıklaması yapan Güven Boğa, 12 Mart 1971 darbesi ve 12 Mart 1995 Gazi Mahallesi olaylarının Türkiye'nin yakın tarihinde önemli dönüm noktalarından olduğunu söyledi. Boğa, "Darbelerle hesaplaşmadıkça, katliamlar 'örtülü' kalacaktır."dedi.

12 Mart'ın aynı zamanda İstanbul Gazi Mahallesi ve Ümraniye'de 'kontrgerilla tarafından gerçekleştirilen katliamla' hatırlandığını savunan Boğa, "kontrgerillanın tertiplediği saldırıda 22 Alevi vatandaşın hayatını kaybettiğini" öne sürdü.

Saldırılarda Alevi dedesi Halil Kaya (67)'nın da öldürüldüğünü kaydeden Boğa, katillerin kullandığı taksinin şoförünü de vurarak 'kayıplara' karıştığını anlattı.

Boğa, şunları söyledi: "Kontrgerilla, Gazi'nin ardından bir kez daha katilleri korudu. Mahkemelerde katiller değil, halk yargılandı. Onlarca Gazili emekçiye dava açıldı. Hasan Ocak, kaçırıldı ve katledildi. Gazi halkına kurşun sıkan polislerden birkaçı yargı önüne çıkarıldı. Bu dava da Trabzon'a kaçırıldı. Ama şehit yakınları ve Gazi halkı her duruşmaya ısrarla katılarak adalet talebini dile getirdi. Sanık polislerden sadece A.A. ve M.G.'ye 'göstermelik' 4 yıl 8'er ay hapis cezası kesildi. Sonradan bu kişiler de, af kapsamına alınarak salıverildi."

Boğa, tarihi darbeler, tertipler, katliam ve provokasyonlar ile dolu olan Türkiye'de hükümetin darbe karşıtı ve mağduru görünmesine rağmen, 12 Mart ve 12 Eylül darbe dosyalarına el sürmediğini savundu.

Polisin sıkı güvenlik tedbirleri aldığı açıklama sonrası grup olaysız dağıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA