24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

DGS 2013 - DGS tercih sonuçları 2013 - DGS sonuçları 2013

DGS tercih sonuçları için yoğun çalışmalar devam ediyor. ÖSYM, DGS tercih sonuçlarını açıklanacak.


2013 - DGS tercih sonuçlarının 3 haftada açıklanması öngörülüyor.

Dikey Geçiş Sınavı öğrencileri, sonuçların açıklanmasını bekliyor...

Başarılar dileriz.

Öte yandan LYS'ye Çankırı Belediyesi Eğitim Kariyer Merkezi'nde (ÇABEM) hazırlanan 250 öğrenciden 121'i yüksek öğretim ile tanıştı. Ücretsiz dershane hizmeti veren merkezde 54 öğrenci lisans, 67 öğrenci önlisans, 30 öğrenci ise dikey geçiş hakkı kazandı.

Merkezde basın toplantısı düzenleyen Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, elde edilen başarının kendisini mutlu ettiğini belirterek, ''Öğrencilerimizin prestijli üniversitelere yerleştiğini görmek beni memnun etti. Gelecek yıl başarı çıtamızı daha da yukarı çıkarmak için kolları sıvayacağız. Bu öğrencilerimizin başarıları diğerlerine de örnek olacaktır'' şeklinde konuştu.Merkeze yapılan başvurularda bu yıl büyük bir talep artışı olduğunu belirten Dinç, sınava giren öğrencilerden puan türlerinde en yüksek başarıya giren 7 öğrenciyi ise yurt dışına göndereceklerini söyledi.

Bu arada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), 2013 ÖSYM yerleştirme sonuçlarına göre bütün Türkiye"den büyük bir ilgiyle karşılaştı.

Sonuçlara göre yaklaşık 10 bin kişi daha ÇOMÜ"lü oldu. Böylece dört yıllık okullarında kontenjan doluluk oranı, geçen yılların üzerine çıkarak yüzde 94"e ulaştı. Konu hakkında açıklama yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, ek yerleştirme, dikey geçiş, yatay geçiş ve yabancı öğrencilerle bu yıl ÇOMÜ"ye yerleşecek yeni öğrenci sayısının 13 bini bulacağını tahmin ettiklerini söyledi. Bütün yerleştirmeler tamamlandıktan sonra yüzde 100"ün üzerinde doluluk oranına ulaşılacağını belirten Hisar, “Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da doluluk oranlarımız yüzde 120 civarında olacaktır. ÇOMÜ çok popüler bir üniversite, hattâ bu yıl talep, geçen yıldan bile fazla. Tüm Türkiye"de tercih sorunu yaşayan fizik, jeoloji, kimya ve diğer birkaç bölüm dışında tüm bölümlerimizde doluluk oranı ilk yerleştirmede yüzde 100. Ek yerleştirmede sorun olan birkaç bölümde de doluluk oranı artacaktır. Ayrıca YÖS, DGS ve YGS gibi yerleştirmeleri de eklediğinizde ÇOMÜ, talep ettiği kontenjanların çok üzerinde bir doluluk oranına ulaşıyor.” diye konuştu.

    Yakalanan başarının tesadüf eseri olmadığının altını çizen Rektör Yardımcısı Hisar, ÇOMÜ hakkında şu bilgileri verdi: “Çanakkale ve çevresinde öğrenci potansiyeli, büyük şehirlerle kıyaslanmayacak derecede düşük. Bu nedenle bizi seçen öğrencilerimizin yaklaşık olarak yüzde 95"i, Türkiye"nin diğer illerinden. Her yıl kendimizi tüm Türkiye"ye beğendirmek zorundayız. Bu yıl da 10 bin genç, ÇOMÜ"nün kalitesine güvenerek burayı seçti. Bu büyük bir başarıdır ve ardında çok insanın emeği vardır.”

Diğer yandan 29 Mart 2013 tarihinden itibaren şikayetleri almaya başlayan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), gelen şikayetlerle ilgili ilk tavsiye kararını açıkladı. İlk tavsiye kararı ÖSYM tarafından yapılan iki sınav tarihinin çakışmasının doğurduğu hak kaybıyla ilgili oldu. Tavsiye kararının, şikayet konusu sınavlardan iki gün önce çıkması dikkat çekti.

Şikayetleri almaya başlayan KDK, ilk kararını hem Açık Öğretim Fakültesi Adalet Programı hem de Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olan şikayetçi T. E.'nin ÖSYM'nin aynı gün ve saatte (21 Temmuz 2013 saat 09.30) yapacağını duyurduğu Dikey Geçiş Sınavı ve teknik öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı Giriş Sınavı'nın farklı tarihlerde yapılmasına ilişkin başvuruyla ilgili verdi. Yapılan ön incelemede, şikayetçinin her iki sınava da girecekken sınavlardan birisini tercih etmesi durumunda kalmasının, diğer sınav sonucu elde edebileceği haklar açısından telafisi güç veya imkansız zarar oluşturabileceği kanaatine varılırken, sınav tarihlerinin değiştirilmesi ya da eş değerli yeni bir işlemin tesisi hususunda tavsiye kararı verildi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA