17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Diyarbakır'da yüzbinler Nevruz için toplandı

Nevruz Parkı'nda yaklaşık 600 bin kişi, Öcalan'ın mektubunu dinledi.


Diyarbakır'da Nevruz Parkı'nda toplanan yaklaşık 600 bin kişi BDP'li vekillerin okuyacağı Öcalan'ın mektubunu dinledi.

Mektubun Kürtçe bölümünü Pervin Buldan, Türkçe bölümü ise Sırrı Süreyya Önder okudu.

DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIRDA

Diyarbakır'da Nevruz Bayramı kutlamalarının finalinin yapıldığı ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın mesajının Türkçe ile Kürtçe okunacağı alana vatandaşlar akın ederken, dünyanın gözü de 'nasıl bir barış mesajının verileceği' bölgeye çevrildi.

Türkiye ve dünyadan gazetecilerin Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarını bağlı bulundukları medya kuruluşlarına aktarmak üzere yerlerini aldı. Barış mesajlarının verileceği ve ‘Tarihi Nevruz' olarak adlandırılan kutlamaları 200 yabancı gazeteci takip ediyor.
BDP'LİLER ALANDA
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, beraberinde milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla BDP il binasından kutlamaların yapıldığı Nevruz Parkı'na geçti.
Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Leyla Zana, Ayla Akat, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Pervin Buldan, Nursel Aydoğan, Esat Canan, İdris Baluken, Sırrı Sakık, Demir Çelik, Hasip Kaplan, Adil Kurt, Özdal Üçer, Ertuğrul Kürkçü ve Erol Dora ile BDP'li belediye başkanları BDP il binası önünde biraraya geldi.

NEVRUZ ALANINDAKİ AFİŞ, FOTOĞRAF VE MESAJLAR

Diyarbakır'daki Nevruz Alanı ve kurulan platforma çeşitli afiş ve sloganlar asıldı. Konuşmaların yapılacağı platformun bir tarafına, İmralı'da görüşmeler sürdürülürken Diyarbakır'in Lice ile Mardin'in Nusaybin'in İlçesi'nde yapılan operasyonlarda öldürülen PKK'nın sözde Diyarbakır bölge sorumlusu Ethem Karabulut ve Mardin sözde bölge sorumlusu Şirin Cebe'nin fotoğrafları asıldı. Karabulut ve Cebe'nin fotoğraflarının yanına ise yine 17 Mayıs 1979 yılında Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde işkenceleri protesto ederek kendilerini yakan Necmi Öner, Eyşref Aynık, Ferhat Kurtay ve Mahmut Zengin'in fotoğrafları asıldı. Platformun diğer tarafına ise, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile çatışmalarda öldürülen 2 kadın PKK'lının fotoğraflarının asıldığı görüldü. Plotformun üzerine ise, Kürtçe, "Çözüme de direnişe de hazırız" yazılı pankart asıldı.

Nevruz alanının çevresine ise üzerinde, "Başur Azad'e, Rojava Azad'e, İsal we Serok ve Bakur Azad bibin (Kuzey Irak -Güney özgür, Suriye Kürtdistanı özgür, bu yıl Başkan Apo ve Kuzey'de (Türkiye) özgür olacak), 'Müzakereye de, mücadeleye de hazırız", "Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam inşa Nevrozu kutlu olsun', 'Bu halk gençliği, kadınıyla bir bütün önderliği ile özdeşleşmiştir', 'Savaşta da barışta da seninleyiz ey serok (Başkan)', 'Kürt halkı gerillasıyla bir bütünen önderliğini özgürleştirecektir', 'Ortadoğu'nun barış mimarı önderliğe bin selam', 'Dünyaya dedik, emperyalistlere seslendik bu güneş ile ısınacaksınız' ve 'Güneşin etrafında ateş çemberiyiz' yazılı pankart ve dövizler tertip komitesi tarafından asıldı.
ÖCALAN'IN KARDEŞİ DE GELDİ
Milletvekilleri ve belediye başkanlarından sonra terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ablası Fatma Öcalan ve yeğenlerinin de il binasına geldiği görüldü.
EMNİYET ALARMDA

Öte yandan, Nevruz kutlamalarında herhangi bir provokasyona mahal vermek istemeyen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü alana giden yollarda güvenlik noktaları oluşturdu. Nevruz alanının uzağında oluşturulan güvenlik noktaları ile vatandaşların tahrik edilmemesinin amaçlandığı belirtildi. Alana yaklaşmayan polis ekipleri, uzaktan güvenlik önlemleri alırken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı 2 ayrı helikopterle havadan bölge kontrol altında tutuluyor. Havadan bölgeyi tarayan helikopterlerin çektiği görüntüler, emniyet müdürlüğüne aktarılarak değerlendirildiği ve aynı zamanda İçişleri Bakanlığı ile de görüntülerin paylaşıldığı bildirildi.

DİYARBAKIR'DA SON DURUM

Diyarbakır'da Nevruz kutlamasının yapılacağı Nevruz Parkı sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Belediyeye ait araçlarla ve kendi imkanlarıyla alana gelen vatandaşlar, yaklaşık bir kilometre mesafedeki arama noktalarında polis tarafından arandıktan sonra alana alındı.

Aramalar sırasında tertip komitesi tarafından görevlendirilen yaklaşık 5 bin kişi de polise yardımcı oldu. Bazı vatandaşların çocuklarıyla birlikte alana geldikleri görüldü.

Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekipleri tarafından park alanı dışında belirlenen yerlere yerleştirildi. Alana Kürtçe ve Türkçe, 'Nevruz kutlu olsun' yazılı pankartlar asıldı.

Nevruz kutlamasını takip için yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı öğrenildi.

Nevruz Parkı'nda aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla parka gelen vatandaşlar, bir kilometre mesafedeki güvenlik noktalarında polis tarafından üst araması yapıldıktan sonra alana alınıyor.

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek veriyor.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleştirildi.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

Öte yandan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de Nevruz Parkı'na gelerek incelemelerde bulundu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla sohbet etti, ikram edilen çayı içti.

Güven, polislerin alana bıçakla girmek isteyen bir kişiyi gözaltına aldıklarını belirtmesi üzerine, ''Vatandaşın huzurunu bozacak tüm tedbirleri alın'' talimatını verdi.

Bu arada Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça dillerinde Nevruz'a ilişkin afişler asıldı.

Alanda toplanan gruplar müzik eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Diyarbakır'da kutlamalara yönelik hazırlıklar tamamlandı. Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'nda dev bir sahne ve protokol için özel stant hazırlandı. Alanın dört bir tarafına dev hoparlörler yerleştirildi. Alanın zemini sarı, kırmızı, yeşil ve maviye boyandı. Resmi kutlamalar ise saat 10.00'da başlayacak. Parkın ortasına da dev bir meşale kuruldu.

ATEŞİ BDP'Lİ VEKİLLER YAKACAK

Nevruz ateşi için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 5 ton odun getirdi. Ateşi, BDP milletvekilleri ile belediye başkanları yakacak. Öcalan'ın çözüm sürecine ilişkin beklenen mesajını iki BDP'li vekil Türkçe ve Kürtçe okuyacak. Konuşmaların ardından yurt dışından gelecek sanatçılar sahne alacak. Konserin sürpriz sanatçısı ise gizli tutuluyor.

KUTLAMALARA KİMSE GÖLGE DÜŞÜRMESİN

Başbakan Erdoğan, ayrıca grup toplantısında verdiği nevruz mesajını yineleyerek, "Kimse gölge düşürmesin. Baharın çiçeklerle yeşermesi, toprağın dirilişi bize neyi anlatıyorsa, sevgiyi saygıyı bu şekilde diriltelim. Kan gözyaşı olmasın. Orada şenlik olsun. Buna kimse gölge düşürmesin. Bu mesajlarımın hepsini verdik. Kutlamalar kimse gölge düşürmesin" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ayrıca bir gazetecinin barışı süreci sözleri üzerine ise "Benim ülkemde zaten barış var. Benim ülkemde savaş yok" dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA