25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ehliyet sınavı soruları 2013 - 24 Ağustos ehliyet sınavı - Ehliyet soruları

Ehliyet sınavı soruları daha açıklanmadı. Sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet sorularını açıklamasını bekliyor.


Ehliyet soruları açıklandığında Haber Aktüel'de bulabilirsiniz.

Ehliyet soruları şuana dek açıklanmadı...

- HABER TURU -

Mardin"deki Artuklu Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokullardaki seçmeli Kürtçe dersleri için ihtiyaç duyulan Kürtçe öğretmeni yetiştirmek üzere sınav açtı.

270 kadrolu öğretmen alımı için açılan sınava, 2 bin 430 kişi başvuru yaptı. Toplam 4 ayrı merkezde yapılan sınava katılan öğrencilerden Emin Yıldırak, “Kendi anadilimde ilk defa sınava girmek bana çok tuhaf geldi. Ama aynı zamanda da Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılıyor olması beni sevindirdi. Sınavı kazandığım takdirde Kürt alimlerin bilime olan katkılarını çalışmak istiyorum.” dedi. Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım da sınavın ardından açıklama yaptı. “Önümüzdeki yüzyıl, Kürt dili yüzyılı olacak.” diyen Yıldırım, Süryanice için de çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 

Bu arada Hakkari"de 20132014 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Hazırlıkların değerlendirildiği toplantı Vali Vekili Cevat Uyanık başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise müdürleri ile milli eğitim müdürlüğüne bağlı kurumların müdürleri katıldı. Toplantıda yeni öğretim yılına hazırlık amacıyla bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 16 Eylül'e kadar yapılacak çalışmaların planlaması üzerinde duruldu.Vali vekili Cevat Uyanık okul ve kurum müdürlerinden, herkesin büyük özveriyle çalışarak tüm hazırlıkların okulların açılış tarihi olan 16 Eylül'den önce tamamlanmasını istedi.

Öte yandan Muş Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, il genelinde proje bedeli olarak 158 milyon lira yatırımla 86 inşaatın devam ettiğini söyledi.

Tatlı, yaptığı açıklamada, bölgenin deprem hattı üzerinde olması nedeniyle bir binayı güçlendirmek yerine yenisinin yapılmasının daha mantıklı ve ekonomik olduğunu ifade etti. Bin 71 okul haricindeki binaların tamamının ilin en eski binalarından olduğunu kaydeden Tatlı, "Bunun dışında bazı okullarımızın onarımı yapıldı. ve yapılmaya devam ediyor. Bunlar eğitim ve öğretim sezonuna yetişecektir. Bu yıl 850 derslik inşaatı devam ediyor. Şu anda 86 noktada çalışmalarımız devam ediyor. Bazıları bu eğitim dönemine yetişir, bazıları ise önümüzdeki eğitim dönemine yetişecektir. Bu yıl il genelinde proje bedeli olarak 158 milyon lira yatırımla 86 inşaatımız devam ediyor. Bunların birçoğu bitme aşamasına geldi." dedi.Malazgirt'e devam eden inşaatların yüzde 70'ine yakınının bu yıl biteceğini kaydeden Tatlı, devlet yatırımları dahil Bulanık'ta devam eden inşaatların çoğunun eklerden oluştuğunu söyledi. Eğitim öğretimde sorun olabilecek bir sıkıntı bulunmadığını kaydeden Tatlı, il merkezinde yapımı devam eden Turizm Otelcilik Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Vahit Özmen Lisesi'nin bitmesiyle kentte sıkıntı kalmayacağını sözlerine ekledi. 

Bu arada Dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamaların eğitim sektöründe oluşturduğu kaos, bir kez daha TBMM gündemine getirildi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı"nın cevaplaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, sınavların kalkacağı ve dershanelerin kapatılacağı yönünde 1 ay önce açıklama yapıldığına ancak yeni sisteme ilişkin henüz hiçbir netlik olmadığına işaret etti. Öğüt, ardından, “Dershaneler varken bile merdiven altı dershanelerin varlığı bilinirken, dershaneler dönüştürüleceği ya da kapatılacağı zaman bu yerlerle baş etmek için bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

Dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamalar hem sektörde çalışan 100 bini aşkın öğretmeni, hem de çocuklarını geleceğe en iyi şekilde hazırlamak isteyen aileleri tedirgin ediyor. Belirsizliği fırsat bilen bazı çıkar grupları da ‘üniversiteye hazırlık seti" adı yöntemleri ve merdivenaltı eğitim tuzaklarıyla aileleri mağdur ediyor. CHP"li Öğüt, bu tabloya işaret ederek Milli Eğitim Bakanlığı"nın var olan belirsizliği bir an önce ortadan kaldırmasını istedi. Öğüt, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Türkiye genelinde dershanelere devam eden öğrenci sayısı kaçtır? Şu anda kaçak eğitim yapan, dershane gibi çalışan kaç kurum tespit edilmiştir? Dershaneyi, öğretmeni ve öğrenciyi mağdur etmesinin kaçınılmaz olduğu düşünülen durumla ilgili bakanlığınızın nasıl bir tasarrufu olacaktır? Dershanelerin kapatılması veya dönüştürülmesi durumunda 100 bin civarındaki çalışanın mağduriyetini nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA