24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Erdoğan: Dağlara çıkan yavrularına anneleri sahip çıksın - 09:00

Erdoğan, Türkiye'deki ve Dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü Hatay'da kutladı.


Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki ve Dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü Hatay'da kutladı. Antakya Ottoman Palace'de düzenlenen ''Medeniyetlerin Buluşma Noktası Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesi'' konulu programda Başbakan Erdoğan terörü minimize edecek ve gençlerin ölümlerini önleyecek olanların kadınlar olduğunu söyleyerek, "Dağlara çıkan yavrularına önce annelerinin sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini başlattıklarında terörün, ayrımcılığın ve yoksulluğun acı tarafına dikkat çekmek istediklerini kaydederek, "Terörü minimize edecek olanlar, önce kadınlardır. Gençlerin ölümünü engelleyecek olanlar, önce kadınlardır. Biz artık gençlerin ölüm haberlerini almak istemiyoruz. Biz artık şehit cenazeleri görmek istemiyoruz. Biz, cenazeleri başında ağıt yakan anneler, bacılar görmek istemiyoruz ve annelerin, tüm kadınların, bu sürece artık dur demesini bekliyor ve arzu ediyoruz. Özellikle annelerden dağa çıkan yavrularına sahip çıkmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan hükümetleri döneminde şiddete karşı sıfır tolerans gösterdiklerini, töre cinayetlerine müebbet hapis cezasını getirdiklerini, yayınladıkları genelgelerle şiddetle mücadeleyi daha da etkinleştirdikleri de belirterek, "Ben, dün ve bugünkü programlarda, kadınlara yönelik, kadın haklarına yönelik yaptığımız düzenleme ve reformları vakit elverdiğince sıralamaya çalıştım. Ancak, hanım kardeşlerimize dolaylı olarak sağladığımız bir çok imkan bulunuyor ve ben burada özellikle bunların üzerinde durmak istiyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, yoksulluğun birinci derecede mağduru hep kadınlar oldu. Sadece yoksulluğun değil, doğal afetlerin, savaşların, terörün, işgallerin, etnik temizliğin de mağduru her zaman kadınlar oldu" dedi.

Kimseyi evine kapatma niyetinde olmadıklarını ve asla olmayacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Anneler değişir, Anadolu değişir, Trakya değişir. Anneler bilinçlenirse, tüm ülke bilinçli hale gelir. 'Eğer anneler okursa, biliniz ki tüm çocukları da okur. Biz kimseyi evine kapatma niyetinde değiliz ve asla olamayız. Annelerin hayatını değiştirmek için gayret ettiğimiz kadar, çalışan kadınların hayatını değiştirmek, kadınları siyasette, ekonomide daha aktif hale getirmek için de mücadele veriyoruz. Birileri artık, kadın hakları mücadelesinin kendi tekellerinde olmadığını görmek durumundadır. Birileri, kadınların hak mücadelesine ilişkin kavramların, mücadele yöntemlerinin, söylemlerin kendi tekellerinde olmadığını görmek durumundadır. Haklar konusunda kadınla erkek eşit, tartışılamaz" şeklinde konuştu.

Şehirlere götürdükleri doğalgazın şehirlerin çehresini, kaderini değiştirdiği kadar, kadınların da hayatını değiştirdiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü, "8 yıl önce benim ülkemde, ülkemizde, 9 vilayette doğalgaz vardı. Apartmanların bodrum katlarına iniyordunuz, eski adıyla kömürlüğe iniyordunuz, kömürlükten kömürü alıyordunuz. Olan yine kime oluyordu, çoğu zaman kadına oluyordu. Çünkü erkek inip de kömürü taşımıyordu, çoğu zaman kadın taşıyordu. Ama şimdi kombinin düğmesine basıyorsunuz, evde sıcak su ve her tarafı sıcak, öyle mi, buna geldik mi? Bu bizim kadınımızın da batılı kadın Helga, nasıl buna layıksa, bizim Ayşemiz de Fatmamız da buna layıktır". "Türkiye büyüdükçe, geliştikçe, kadınların çilesi azalıyor, yükü hafifliyor" diyen Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü "Ama kadına bir de öyle bir bakışı da görmeye başladık ki 'Siz kadını sadece anne olarak görüyorsunuz' diye bizi itham edenler de oldu. Evet, kadının en kutsal, en yüce özelliği de anadır, ben böyle tanıdım kadını. Ama bu toplumun içerisinde, siz böyle tanıyorsunuz, hayır sadece böyle değil, sadeceyi bile söylemeyenler var. Bu ne demektir bu, bu analığı, anneliği küçümsemektir. Analıktan daha yüce makam olur mu? Annelikten daha yüce makam olur mu? Hele hele bizim değerlerimizde, bizim medeniyetimizde annenin ayağının altı öpülür ve bizim medeniyetimizde cennet annelerin ayakları altındadır, babaların değil, bu çok önemli. Dolayısıyla biz annenin ayağının altını öptüğümüz zaman cennet kokusu alırız, olaya böyle bakarız. Onun için annelerin, babaların yaşlandığında onlara 'öf' bile dedirtmeyeceksiniz".

Konuşmaların ardından, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, okuma yazma kursunu bitiren kursiyerlere sertifikalarını sundu.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 103 yaşındaki Emine Ceylan'a ve 84 yaşındaki Sabriye Ölmez'e hediye verdi. Antakya Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri de, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, resimlerinin bulunduğu anı tabağını hediye ettiler.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA