22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Feshane'de Kahramanmaraş günleri başlıyor

İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan Feshane'de Kahramanmaraş günleri başlıyor.


Dondurması ve kırmızı biberiyle anılan, şiirin başkenti olarak bilinen Kahramanmaraş, bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan tanıtım günleri ile İstanbul Feshane'de ziyaretçilerine "merhaba" diyecek.

Ev sahipliğini Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı'nın üstlendiği Geleneksel Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, İstanbul Feshane Kültür ve Kongre Merkezi'nde 4-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Döngel mağaraları, uğur böceği, Başkonuş, Yavşan platosu, Germenica antik kenti ve daha nice değerleriyle ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, herkesi Feshane'ye davet ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"4-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Kahramanmaraş Tanıtım Günlerimize tüm Türkiye'yi davet ediyoruz.

Kahramanmaraşlılar ve Kahramanmaraş sevdalısı tüm vatandaşlarımızı bu dev kültür buluşmasına bekliyoruz.

İnanıyoruz ki Feshane'de Kahramanmaraş'ı gören 7'den 70'e herkes Kahramanmaraş'ımızı da yakından görmek için ilimizi de ziyaret edeceklerdir."

KAHRAMANMARAŞ?

Kahramanmaraş, Kahramanmaraş ilinin merkezi olan şehirdir. Kurtuluş Savaşı'nda işgale direnişi nedeniyle şehre İstiklal Madalyası verilmiştir. Dövme dondurmasıyla meşhurdur. Kahramanmaraş'ın dövme dondurması yerel şirketlerin azmi ve katkısıyla ünü tüm dünyaya yayılmış ve birçok dünya şehirlerinde dondurma şubeleri açılmıştır. Japonya'dan ABD'ye, Avustralya'dan Dubai'ye kadar birçok ülkede şehrin ve dondurmanın yerel firmalarca tanıtımı yapılmaktadır.

Kahramanmaraş'ın Kurtuluş Savaşı'ndan önceki adı Maraş'tır. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiş daha sonra ise TBMM'nin verdiği kararla 7 Şubat 1973'te 'Kahraman' ünvanı verilmiştir. Aynı zamanda Maraşspor'un ismi de Kahramanmaraşspor olarak değiştirilmiştir.Sanayi bakımından bir Anadolu kaplanı olan K.Maraş iki resmi ve iki de özel OSB 'ye sahiptir. Özellikle tekstil ve iplik sanayiinde Türkiye ve Ortadoğu'da önde gelen bir merkez durumuna gelmiştir. Şehirdeki 5. OSB'nin yapımına karar verilmiş olup çalışmalar sürmektedit. Tomsuklu mevkiine yapılacak yeni OSB yaklaşık 25 bin dekar (dönüm) genişliğinde yapılacak ve bu büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük sanayi OSB'si olacaktır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 11 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur.Üniversite, şehir merkezinde, Merkez, Karacasu, Tıp Fakültesi, Avşar kampüslerinden oluşmaktadır.

Kahramanmaraş'a havayolu ile ulaşmak mümkündür. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları İstanbul-Kahramanmaraş arasında haftanın her günü direk sefer düzenlemektedir. Anadolu jet ise Ankara-Kahramanmaraş arasında havayolu ulaşımını sağlamaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA