22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

HAGİD, 5 aylık raporun açıklamasını yaptı!

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği hayvan hakları ihlallerini raporlamaya devam ediyor.


Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından yürütülen Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM) çalışması kapsamında, Türkiye'de yaşanan hayvan hakları ihlâlleri, ayırt edilmeksizin rapor edilmeye devam ediliyor.

HAGİD, "Bu basın toplantımızda Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan hayvan hakları ihlâllerini basın ve kamuoyu ile paylaştık. Beş aylık raporu Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner ve Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği üyesi Neşe Akbaş okudu. Raporun açıklanmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Sezgin Tanrıkulu, 24. dönem İstanbul Milletvekili Melda Onur veriler üzerinde Türkiye genelindeki hayvan hakları ihlallerini yorumladı." açıklamasında bulundu.

Tanrıkulu, Hayvan hakları ve çevre sorunlarının, insan hakkı ihlallerinin önceliği varsayılarak ötelenemeyeceğini ifade ederek insan hakları ile ilgili sorunların diğer hak bağlamlı sorunlardan bağımsız olarak çözüme ulaşamayacağını beyan etti.  CHP milletvekili Tanrıkulu, "Önce insan hakları sonra hayvan hakları sonra çevre hakları gibi bir sıralama yapamayız dedi. Dolayısıyla bunların hepsi birbiriyle iç içe geçmiş aynı barışık halin haklarıdır. İnsan hakları olmazsa, hayvan hakları olmazsa, çevre hakları olmazsa bir bütün olarak iyi ve barışık bir toplumda yaşayamayız. Dolayısıyla biri ötekinin önünde yada arkasında değildir."

Hayvan Hakları İzleme Merkezi Koordinatörü Burak Özgüner, "Raporlarımıza yansıyan hak ihlâllerinin yaptırımla karşılık bulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı"nı göreve davet ediyoruz."

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün, "İstanbul'un birçok noktasında hem hayvan hem insan sağlığını etkileyecek şekilde narkotik maddeler kullanılarak usülsüz bir şekilde hayvanlar toplanıyor."

Toplantının sonunda Burak Özgüner, Kısırkaya toplama kampı konusunda, tüm bu gelişmelerden bağımsız olarak, yarın İstanbul 3. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"na başvuruda bulunarak, söz konusu tesisteki yasa dışı yapıların kaldırılmasını talep edeceklerini belirtti. "Kazandığımız dava neticesinde doğan tazminat davası konusunda hazırlıklara başladığımızı da duyuruyoruz. Bu hafta, İBB"ye başvurarak manevî zararımızın karşılanması talebinde bulunacağız. Tazminat davasını kazandığımız takdirde, mahkemenin takdir edeceği tazminat miktarı, Türkiye"de rutin şiddete, tecavüze, kötü muameleye maruz kalan sokak hayvanları için şeffaflık içerisinde değerlendirilecektir"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA