24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

HSYK, Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri'ne atama yaptı (2)

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 3. Yargı Paketi kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler(ÖYM)'in yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri (BACEM)'ne atamalar yaptı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 3. Yargı Paketi kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler(ÖYM)'in yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri (BACEM)'ne atamalar yaptı. HSYK, zaman içerisinde iş durumunun gerekli kılması halinde sayının artırılabileceğini bildirdi.

Bu şekilde görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin yargı alanlarının coğrafi yakınlık, ulaşım imkanları ve iş durumlarının da dikkate alınmak suretiyle HSYK Genel Kurulunca birden çok ili kapsayacak şekilde belirlendiğini açıklayan HSYK, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi bu kararı ile 2012 yılı yaz kararnamesinin bir ay önce yayınlanması ve dönem itibarıyla yeni kararname yapılmasının uygun olmayacağının değerlendirilmesi sebebiyle, belirlenen 11 yerde görev yapmakta olan hâkim ve Cumhuriyet savcıları arasından, 13 ağır ceza mahkemesi başkanı, 26 ağır ceza mahkemesi üyesi ve bu Kanun kapsamında görev yapacak 26 özgürlükler hâkimi olmak üzere hakim sınıfından 65, 11 Cumhuriyet başsavcı vekili, 69 Cumhuriyet savcısı olmak üzere savcı sınıfından 80, Toplamda ise 145 hakim ve Cumhuriyet savcısını bu Kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere, söz konusu ihtisas mahkemelerinde yetkilendirmiştir. Görevlendirilen 11 Cumhuriyet başsavcı vekilinden üçü, 13 ağır ceza mahkemesi başkanından biri, 69 Cumhuriyet savcısından 29'u, 52 hakimden sekizi olmak üzere toplam 41'i bulundukları yerde CMK 250'nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan, geriye kalan 104 hâkim ve Cumhuriyet savcısı ise o yerlerde görev yapan diğer hakim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçilmiştir. CMK 250'nci maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen mahkemelerde açılmış olan davalara kesin hükümle sonuçlandırılıncaya kadar bu mahkemelerce bakılmaya devam olunacağından bu mahkemelerde görev yapan başkan ve üyelerin zorunlu kalınmadıkça yetkilerine dokunulmamıştır. Ancak, CMK 251'nci maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen Cumhuriyet savcıları, TMK 10'uncu maddesi uyarınca görevlendirilen Cumhuriyet savcıları görevlerine başladığında, yürütmekte oldukları soruşturma evraklarını bu savcılara devretmek zorunda olduklarından yürütülmekte olan soruşturmaların kesintiye uğramaması ve süreçlerin uzamaması için mevcut soruşturmaları yürüten savcıların bir kısmı TMK 10'uncu madde kapsamında görevlendirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesi kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalara bakmak üzere görevlendirilen ağır ceza mahkemelerine ilişkin liste ise şöyle:

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi
Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi
Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi
Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi
Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi
Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi
İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi
İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi
Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi
Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi
Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA