24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

HSYK, CMK 250'nci madde ile yetkili 41 hakim ve savcıyı yeniden görevlendirdi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 3. Yargı Paketi kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM)'in yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri (BACEM)'ne atamalar yaptı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 3. Yargı Paketi kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM)'in yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri (BACEM)'ne atamalar yaptı. HSYK, bulundukları yerde CMK 250'nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan 41 hakim ve savcıyı yeniden görevlendirdi

'Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İlişkin Deva Cezaların Ertelenmesi Hakkındaki Kanun' kapsamında BACEM'e İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ve MİT soruşturmalarını yürüten Cumhuriyet savcıları Sadrettin Sarıkaya ile Bilal Bayraktar görevlendirilmedi. Balyoz soruşturmasını yürüten savcı Hüseyin Ayar da yeni mahkemelerde görev alamadı.

HSYK, Toplamda 145 hakim ve Cumhuriyet savcısını Kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere söz konusu ihtisas mahkemelerinde yetkilendirdi. Görevlendirilen 11 Cumhuriyet başsavcı vekilinden 3'ü, 13 ağır ceza mahkemesi başkanından 1'i, 69 Cumhuriyet savcısından 29'u, 52 hakimden 8'i olmak üzere toplam 41'i bulundukları yerde CMK 250'nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan, geriye kalan 104 hâkim ve Cumhuriyet savcısı ise o yerlerde görev yapan diğer hakim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçildi.

TMK 10'uncu Maddesi kapsamında yapılan görevlendirmelere ilişkin son sayısal verilerde toplam CMK 250'deki Durum: Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve Cumhuriyet Savcısı 83. Başkan ve üye 104.

TMK 10'daki Durum: Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve Cumhuriyet Savcısı 80, Başkan ve Üye 65.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve Cumhuriyet Savcısı: 250'den 32, Yeni 48. Başkan ve üye 250'den 9, yeni 56.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA