22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İlk adım sınavına gösterilen ilgi dershanelere olan ihtiyacı gösteriyor

Işık Dershaneleri'nin Adana'da yaptığı ilk adım sınavı yoğun katılımla gerçekleşti.
Işık Dershaneleri'nin Adana'da yaptığı ilk adım sınavı yoğun katılımla gerçekleşti. Öğrenciler gelecek yıl dershaneye giderken hem ücret indiriminden faydalanmak hem de kendi seviyelerini görmek amacıyla sınava akın etti. Dershane her yıl bu tarihlerde 'indirim'li öğrenim görmek isteyenler için sınav yaparak öğrencileri kampanyaya dahil ediyor. Sınava; 3,4, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılıyor. Adananın en geniş katılımlı sınavına SBS ve YGS-LYS grubunda toplam 85 bin kişi kendini denemiş oldu.

Işık Dershaneleri'nin sınavını önemsediklerini belirten öğrenciler, "Bu sınav bizim için bir dönüm noktası olacak. Bilgi açısında nerede olduğumuzu bileceğiz." dediler. Veliler ise sınavın başlangıç saatinden bitimine kadar çocukları gibi heyecanlıydı. Velilerden Ayşe Tütüncü, kızının sınava girdiğini belirterek, "İyi bir sonuç alacağını umuyorum. Kendisi gibi bende heyecanlıyım." diye konuştu.

Işık Dershaneleri Genel Müdürü Mehmet Seyman, sınava gösterilen ilginin dershanelere olan ihtiyaçtan kaynaklandığını vurguladı. Ülkemizde eğitim sisteminin çok sık değiştiğini aktaran Seyman, "Son on yılda liselere giriş sınavları 4 farklı sistemle yapılmıştır." dedi. Liselerin LGS, OKS, SBS-1 (bir yıl), SBS-2 (üç yıl) ünvanlı sınavlarla öğrenci aldığını hatırlatan Seyman, "4+4+4 eğitim sistemine henüz yeni geçilmiştir. Her yeni sistem gibi bununda eksiklikleri zaman içinde görülecek ve yeni değişiklikler yapılacaktır. Ülkemizde bir üst okula geçerken öğrenciler seçilerek yerleştirilmektedir. Birinci eleme ortaokul sonu liseye yerleştirme (SBS), ikinci eleme lise sonu üniversiteye yerleştirme (YGS ve LYS), üçüncü eleme KPSS ile üniversite sonunda işe yerleştirme sınavıdır. Bunlardan biri kalksa bile sonuç değişmeyecek ortaokulda iyi eğitim alan öğrenci lisede başarılı olacak, lisede başarılı olan öğrenci üniversiteyi kazanacak, üniversitede başarılı olan KPSS'de iyi puan alarak bir işe yerleştirilecektir. Bu seçmenin sebebi mezun olan herkesin istediği işe yerleştirilememesidir. Vasıflı ve başarılı yetişkinler ancak iş bulabilirken, bu problem çözülmeden sınav sistemlerinin kaldırılması toplumda kayırma, rüşvet gibi değişik kargaşalara sebebiyet verecektir. Bunun için ülkemizde öğrenciler eğitim hayatı boyunca kendilerini mutlaka iyi yetiştirmeleri gerekiyor." diye konuştu

Sınav kalksa bile, öğrencilerin derslerini iyi öğrenip topluma faydalı birey olmasının önemli olduğunu kaydeden Seyman, "Çocukların akranları arasında bir adım önde olması onun gelecekte iş hayatını etkileyecektir. Okulların eğitim kalitesi düzeltilmeden eğitime destek ihtiyacı bitmeyecektir. Sınav kalktı düşüncesi ile hareket etmek çocukların boş yetişmesine sebep olacak ve zararı ileride görülecektir. Bugün okullarımızın standartları yükseltilmeden dershaneye ihtiyaç bitmeyecektir. Bizim yaptığımız sınavlara gösterilen ilginin nedeni de halkında bu şekilde düşünmesidir." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA