19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İstanbul'da "1 Mayıs" olaylı başladı

İstanbul'da sendikalar 1 Mayıs için Taksim'e çıkmak istiyor.


Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı... İstanbul Valiliği, 1 Mayıs için önlemler aldı. 40 bin polisin görev yapacağı bugün için çevre illerden de takviye 3 bin polis geldi. Beşiktaş ve Mecidiyeköy'den Taksim'e çıkmak isteyen gruplara polisin müdahalesi sert oldu. DİSK kortejine de müdahale gerçekleşti. Kapatılacak alanlar arasında geçmemesine rağmen Barbaros Bulvarı da trafiğe kapatıldı. Yine kapatılacağı açıklanmamasına rağmen Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişte motor seferleri de iptal edildi.

İstanbul'da 05.00'ten itibaren tüm metrobüs ve saat 06.00'dan itibaren de Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası metro seferleri yapılamıyor.
İstanbul Valiliği, son 3 yılın aksine bu yıl kutlamaların Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermedi. Karara gerekçe olarak ise inşaatı devam eden Taksim yayalaştırma projesi gösterildi.

Sendikalar ise yasağa rağmen, Taksim'de miting için kararlılıklarını dile getirdi.

Bunun üzerine Taksim'de sıkı güvenlik önlemleri alındı ve şehir dışından 3 bin polis takviye ekip olarak çağrıldı. Meydana çıkan yollar barikatlarla kapatılarak güvenlik güçleriyle kontrol ediliyor.

Bazı toplu ulaşım hatları da iptal edildi. Sabah saat 05.00'ten itibaren metrobüs seferleri, 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim füniküler sistemi seferleri yapılmayacak.

Aynı şekilde Şehir Hatları ile İDO'nun Anadolu'dan Avrupa yakasına yolcu seferleri iptal edildi.

İLK MÜDAHALE BEŞİKTAŞ'TA

Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanarak Taksim'e doğru yürümek isteyen gruba, polis müdahale etti. Sabah erken saatlerden itibaren Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanan grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümek istedi.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis, grubu dağılmaları yönünde uyardı. Uyarıya rağmen dağılmayan gruptakilere polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Yüzü kapalı bazı kişiler de polise taş ve şişeler atarak karşılık verdi. Gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Gruplar yeniden bir araya geldi

Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde sabah erken saatlerde toplanarak yürümek isteyen ancak polis müdahalesiyle dağılan gruplar, Barbaros Bulvarı'nda
yeniden bir araya geldi. "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlar açan gruptakilere polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarıya taş ve şişe atarak karşılık veren göstericilere güvenlik güçleri, tazyikli su ve gaz kullanarak müdahale ediyor.

Göstericilerin attığı taşın isabet ettiği Ülke Tv kameramanı Fatih Yersiz, ayağından yaralandı. Astım hastası bir gösterici de gazdan etkilenerek
ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan Türk Metal Sendikası'na üye yaklaşık 200 kişilik grup da Beşiktaş vapur iskelesi önünde toplandı. Beşiktaş'taki çevik kuvvet ekiplerine, polis helikopteri de havadan destek veriyor.

DİSK'İN ÖNÜ DE KALABALIK

DİSK'e bağlı sendikalara üye işçiler, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nü Taksim Meydanı'nda kutlamak için Şişli'deki DİSK Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. İşçiler, Şişli Nakiye Elgün Sokak'taki DİSK Genel Merkezi önüne saat 05.30'dan itibaren intikal etti. Burada ellerinde DİSK bayrakları taşıyan işçiler, "Yaşasın 1 Mayıs", "Güvenceli iş, insanca yaşam istiyoruz", "Emek, barış, demokrasi" sloganları attı.

DİSK binasına çıkan sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Çok sayıda canlı yayın aracı, DİSK binası yakınında konuşlandırıldı. Büyükdere ve Abide-i Hürriyet caddeleri de trafiğe kapatıldı.

"1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz"

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Merkezi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, son ana kadar diyaloğu sürdüreceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile en son dün akşam bir görüşme yaptıklarını anlatan Çerkezoğlu, "Taksim'de can güvenliği teminatı vererek taleplerimizi yineledik. Bu yasakçı zihniyetin artık ortadan kaldırılması lazım. İstanbul'da şu an OHAL var. Binlerce işçi otobüslerde, yollarda kaldı. 15 milyon nüfusa sahip İstanbul'un ulaşımı iptal edildi. Hem işçilere hem de halka bu eziyetin yapılmaması gerekir. 1 Mayıs'ı, türküler söyleyip halaylar çekerek kutlamak istiyoruz. Buradan valiye sesleniyoruz; Taksim bizim için bir simgedir, 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz" diye konuştu.

Grup yürüyüşe başladı

DİSK korteji Şişli'den Taksim'e doğru yürüyüşe geçti.

MECİDİYEKÖY'DE DE MÜDAHALE...

Polisin kent genelindeki müdahaleleri sürüyor. Son olarak polis müdahalesi Mecidiyeköy'de yaşandı. Polisin gazlı müdahalesinde yaralananlar oldu.

ULAŞIM YASAKLARINA YENİLERİ EKLENDİ

Deniz otobüsünden, metroya, metrobüsten otobüs seferlerine kadar pek çok toplu ulaşım aracı bugün çalışmıyor. Bunların yanında son olarak da şehir hatları vapurları valilik emriyle sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi.

Son olarak kapatılacak alanlar arasında geçmemesine rağmen Beşiktaş Barbaros Bulvarı da trafiğe kapatıldı. Yine kapatılacağı açıklanmamasına rağmen Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişte motor seferleri de iptal edildi.

Bugün için İstanbul'da iptal edilen ulaşım hatları şöyle:

- Tüm şehir hatları vapurları valilik emriyle ikinci bir duyuruya kadar sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi.

- 1 Mayıs'ta 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal.

- Saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim finüküler sistem, saat 06.00'dan itibaren Şişhane-taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferleri iptal edildi.

- Saat 06.00'dan itibaren İDO' nun anadolu yakasından avrupa yakasına yolcu seferleri (Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu seferleri hariç) yapılmayacak

Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim'de kutlayacaklarını açıklamasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden kapatılacak yollar ile iptal edilen seferler yazılı açıklama ile duyuruldu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA