24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Jandarma: Mermi çalınması iddiasını örtbas etmedik - 20:07

15 bin merminin çalınarak PKK'ya satılması ve esrar sevkiyatıyla ilgili iddialar üzerine jandarma açıklama yaptı.


Diyarbakır Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı deposundan 15 bin merminin çalınarak terör örgütü PKK'ya satılması ve esrar sevkiyatıyla ilgili iddialar üzerine jandarma bir açıklama yaptı. Diyarbakır Valiliği aracılığıyla yapılan açıklamada, olayın örtbas edilmeye çalışıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Söz konusu olayın 21 Şubat 2011 tarihinde Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na ve Jandarma Bölge Komutanlığı'na intikal ettirildiğine dikkat çekilen açıklamada, eş zamanlı olarak olayın hem Hazro Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve hem de yetkili askeri savcılığa bildirildiği vurgulandı. Açıklamada özetle şöyle denildi: "Derhal 21 Şubat tarihinde mühimmat sayımı yapılması için sayım heyeti teşkil ettirildi ve konuyla ilgili araştırma yapmak üzere teknik personel görevlendirildi.

22 Şubat'ta yapılan sayım sonucu 14 bin 354 adet kalaşnikof piyade tüfeği fişeğinin eksik olduğunun tespit edilmesi üzerine yine aynı gün İl Jandarma Komutanlığı'nca idari tahkikat heyeti oluşturuldu. Edinilen yeni bilgiler ışığında İlçe Jandarma Komutanlığı'nın hurdalık olarak kullandığı alanda, bin 350 gr toz, 9 bin 105 gr kubar esrarın poşetler içerisinde şüpheli personel tarafından saklandığı da ayrıca tespit edilmiştir.

İdari tahkikat heyeti tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde hazırlanan rapor neticesinde, Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir askeri personel şüpheli sıfatı ile Hazro Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözaltına alınmış ve Hazro Sulh Mahkemesi'nce 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama' suçundan 24 Şubat 2011 tarihinde tutuklanmıştır. Kayıp mühimmat ile ilgili olarak soruşturmayı yürüten 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca aynı askeri personel hakkında 'askeri malzemeyi çalmak ve satmak' suçundan tutuklama talebiyle sevk işlemi yapılmış ve anılan kişi 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce ikinci kez tutuklanmıştır."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA