16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kaddafi cephede, muhalifler de diplomaside kazanıyor! - 17:00

Muhalifler, Kaddafi'ye bağlı güçlerin yoğun topçu ateşine tuttuğu petrol terminali Ras Lanuf'tan çekildi.


Libya'da muhalifler, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin yoğun topçu ateşine tuttuğu petrol terminali Ras Lanuf'tan çekildi. Muhalif savaşçılar, araba ve kamyonetlerle doğuya doğru kaçtı. Ras Lanuf kasabasında bazı evlerle birlikte hastane binası da isabet aldı. Yarlılar, hâlâ muhaliflerin elinde bulunan Brega ve Ecdebiye'ye nakledildi.

Kaddafi güçleri, ülkenin bastısındaki Zaviye kasabasında da zafer ilan etti. Zaviye'de Batılı medya organları için çalışan iki gazetecinin kaybolduğu bildirildi.

Cephede kaybeden muhalifler, diplomatik alanda ise başarı kazandı. Fransa hükümeti, Libya'da Muammer Kaddafi rejimine karşı savaşan Ulusal Geçiş Konseyi'ni resmen tanıyan ilk ülke oldu. İngiltere de konseyi meşru muhatap olarak gördüğünü açıkladı. İtalya ise AB'nin konuyla ilgili bir karar alması durumunda buna uyacaklarını duyurdu. ABD, İngiltere, İsviçre ve Avusturya'nın ardından Almanya da Kaddafi'nin hesaplarını dondurma kararı aldı.

Libya hükümeti ise Mısır, Portekiz ve Yunanistan'a elçiler göndererek uluslararası destek arayışını sürdürdü.

Bu arada NATO, Libya hava sahasını izlemeye aldı. İzleme amacıyla ilk uçağın bu sabah gönderildiği belirtildi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Libya'ya müdahale etme niyetinde olmadıklarını, fakat her ihtimale karşı hazırlıklı olmak için gereken planları yaptıklarını söyledi. Rasmussen, bu plan çerçevesinde AWACS tipi uçakların bölgedeki hava ve deniz sahasını 7 gün 24 saat izleyeceklerini ifade etti. Rasmussen, "Bu sayede bölgede neler olduğunun doğru bir fotoğrafını çekeceğiz. Bu da her ihtimale karşı hazırlıklı olma stratejimiz için gerekli." dedi. Bu arada İngiltere ve Fransa, Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için görüşmelere hız verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA