27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Kazan dairesinin sınıfa çevrilmesini genele yayılmış gibi göstermek yanlış"

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan, bazı okullarda kazan dairelerinin sınıfa çevrildiği yönündeki haberleri değerlendirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan, bazı okullarda kazan dairelerinin sınıfa çevrildiği yönündeki haberleri değerlendirdi. Tufan, bir okulda olmuş olan olayı ülke genelinde yapılmış gibi göstermenin yanlış olduğunu kaydetti.

        Bakan Ömer Dinçer'in talimatıyla okulların yönetim odalarının sınıflara çevrildiğini hatırlatan Tufan, "Bu yolla 10 bin yeni sınıf kazandırıldı. Yaş sınırının düşmesiyle öğrenci arttı. Okul yöneticilerimiz, bu öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim almaları için yeni fiziki mekanlar oluşturmaya çalışıyorlar. Belki kazan dairesinin sınıfa çevrilmesi gibi çok cüzi olumsuz şartları olan okullarımız olabilir, ama bunu ülke geneline yayarak tüm okullar böyle diye göstermek çok yanlış." dedi.

        Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan, Bursa'da yeni eğitim yılının açılışı ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk koyma törenine katıldı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Tufan'a bazı okulların kazan dairelerinin sınıfa çevrildiği yönündeki haberler hatırlatıldı. Tufan şunları kaydetti: "Okula başlama yaşının iki ay öne alınmasından dolayı bir miktar öğrenci artışı oldu ülke genelinde. Böyle olunca bazı sınıf mevcutlarının artması sebebiyle yeni sınıflar ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Okul yöneticilerimiz, bu öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim almaları için yeni fiziki mekanlar oluşturmaya çalışıyorlar. Belki böyle çok cüzi olumsuz şartları olan okullarımız olabilir, ama bunu ülke geneline yayarak tüm okullar böyle diye göstermek çok yanlış. Bakanın talimatıyla yönetim odaları sınıflar haline getirildi. 10 binin üzerinde yeni derslik kazanıldı. Dolayısıyla birkaç tane olumsuz örnek olabilir ama tüm okullarda olumsuzluk var demek haksızlık olur. Ben onların çok olduğunu düşünmüyorum."

        BU SENE ÖĞRENCİLERİN TAMAMINA TABLET BİLGİSAYAR DAĞITILMAYACAK

        Geçen yıl pilot bölgelerdeki okullara tablet bilgisayar dağıtıldığına işaret eden Tufan, "Tablet bilgisayarlar pilot olarak bazı okullarımıza dağıtılmıştı. Bu sene öğrencilerimizin tamamında dağıtım işlemi tamamlanmayacak. Dağıtım peyder pey devam edecek." dedi.

        Öğretmen atamalarına ilişkin soruyu da cevaplandıran Tufan, geçtiğimiz hafta gerçekleşen 40 bin yeni öğretmen atamasına rağmen halen öğretmen ihtiyacı olduğunu söyledi. Tufan, Maliye Bakanlığı'nın tahsisi ile yeni öğretmen atamalarının devam edeceğini dile getirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA