22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kılıçdaroğlu, hafta içi için 'hafta sonu' dedi

Yen bir sloganla başlayan 34. Olağan Kurultayı'nda oyunları ekipleri gösteri sergiledi.


"Demokrasi ve Değişim" sloganıyla başlayan 34. Olağan Kurultayı'nda halk oyunları ekipleri gösteri sergiledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çalışmalarını anlatan 'Bir yolda iki yıl' adlı film gösterimi yapıldı. Koşulsuz özgürlük, sınırsız demokrasi için seferberlik ilan edilmek için kurultayın yapıldığı vurgulandı.

Kılıçdaroğlu, divan oluşumu için kürsüye davet edildi. Salonda, "Başbakan Kemal" sloganları atıldı. Kılıçdaroğlu, 'hafta içi' yerine 'hafta sonu' ifadesini kullandı. Daha sonra 'hafta sonu kurultay mı olur' diyenlere seslenen Kılıçdaroğlu, CHP'nin her zaman her ortamda kurultay yapabildiğini kaydetti. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

CHP 81 İl Başkanlığı tarafından kurultay başkanlığı için eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen önerildi. Yapılan oylamada Öymen, başkanlığa seçildi. Öymen, Başkanlık Kurulu seçimi için 8 üyenin seçileceğini belirterek teklifleri aldı. Daha sonra tek teklifi oylamaya sundu ve teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Divan oluşumundan sonra Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın mesajları okundu. Öymen, BDP, CHP ve MHP'nin tutuklu milletvekillerinin biran önce serbest bırakılması ve Meclis'teki görevlerini almaları temennisinde bulundu.

Kendisinin birçok kurultay gördüğünü dile getiren Öymen, CHP'nin kurultay tarihçesini anlattı. Siyasette değişimin adının iyiye doğru, çağdaşlaşmaya, ileri dönük anlamına geldiğini ifade eden Öymen, padişahlıktan Cumhuriyet'e geçişinin, tek parti döneminden çok partili döneme geçişin bir değişim, bir devrim olduğunu kaydetti. Öymen, geri gidişin ise bir değişim olamayacağını savundu.

Üçüncü yargı paketi sonrası bazı tahliyeleri eleştiren Öymen, tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmamasının demokrasi de yeri olmadığını, mevcut hükümetin demokrasi anlayışının bu olduğunu belirtti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA