17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kılıçdaroğlu'ndan 'başörtü' yorumu: Sana ne kardeşim! - 12:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınlara seslenerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınlara seslenerek, "Sizi bölüyorlar. Bölenler erkekler, onu da söyleyeyim. 'Efendim şu bayan başörtülü, efendim bu türbanlı, bunun başı açık, yok bu mantolu, yok bu çarşaflı' sana ne kardeşim, herkes istediği gibi giyinir." dedi.

Kılıçdaroğlu, Etimesgut Kent Konseyleri Binası'ndaAnkaraİl Başkanlığı'nın düzenlediği "Aile Sigortası" toplantısına katıldı. ToplantıyaCHPGenel Başkan YardımcısıGürsel Tekinile CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Zühal Samlı da katıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından kadınlara seslenen Kılıçdaroğlu, CHP'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan parti olduğunu hatırlattı. Bu hakkın başka haklarla desteklenmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, kadının en ciddi sorunlarından birinin geçim sıkıntısı olduğunu söyledi. Diyarbakır'da bir kadının çocuklarına kahvaltı veremediği için intihar ettiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, kadının ekonomik güvence altına alınması için bir proje hazırladıklarını belirtti. Aile Sigortası projesiyle Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir ailenin gelirinin 600 liranın altına düşmeyeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, ailenin düzeyine göre bu miktarın bin 250 liraya kadar çıkacağını ifade etti. Aile sigortası kavramının dünyadaki 9 sigorta dalından biri olduğunu ve gelişmiş ülkelerde de uygulandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de 8 sigorta dalı uygulanıyor, 9'uncusu uygulanmıyor. Uygulanmayan dal, aile sigortası. Biz bunu getireceğiz. Bunun özü de aileye ekonomik güvence sağlamak. Hanım gidecek her ay düzenli olarak bankadan parasını çekecek, çoluk çocuğun rızkını sağlayacak belki evin beyleri sabah gelecekler tebessüm edecekler; 'Hanım ben kahveye gidiyorum, bana bir 10 lira verir misin' diyecekler. Kadını evde güçlü kılmayı amaçlıyoruz. Bu sigorta dalı kadına ekonomik güvence sağlıyor ama çocukların eğitim masrafını da karşılıyor." dedi.

"Size kömür verilir bazen, makarna, bulgur verilir. Bu mu iyi, yoksa para verilmesi mi iyi?" diye soran Kılıçdaroğlu'na kadınlar "para verilmeli" karşılığını verdi.

"AYRIM YAPMADAN BUNU HER KADINA ANLATIN"

Kadınlardan Aile Sigortası Projesi'ni ayrım yapmadan her kadına anlatmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, projenin kaynak sıkıntısı bulunmadığını belirterek, "Bizim neyimiz eksik? Toprağımız mı yok? Bakın bereketli topraklarımız var. Denizimiz, güneşimiz mi yok? Onlar da var. İnsanımız mı yok? İnsanımız da var. Üstelik bir de işsiz. O zaman neyimiz eksik? Yöneticilerimiz eksik. Doğru dürüst politikacımız yok. Ben söz veriyorum size, bütün siyasi hayatım boyunca sadece ve sadece sizin çıkarlarınız için mücadele edeceğim ve etmekte de kararlıyım. Sizi bölüyorlar. Bölenler erkekler, onu da söyleyeyim. 'Efendim şu bayan başörtülü, efendim bu türbanlı, bunun başı açık, yok bu mantolu, yok bu çarşaflı' sana ne kardeşim, herkes istediği gibi giyinir. Bakın burada da ne kadar güzel bir tablo var. Birbirimize bir şey mi diyoruz? Bizim derdimiz nedir? Derdimiz yoksulluk bizim. Derdimiz nedir? Benim çocuğum okula gitsin, yatağa aç girmesin. Derdimiz bu. Başka işlerle uğraşıyoruz. Bu tuzağa girmeyeceğiz, bu tuzağa kapılmayacağız." diye konuştu.

Ankara'dadoğalgazkullanılmasına karşın kömür dağıtıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası kapsamında belli bir metreküp doğalgazın ücretsiz verilebileceğini belirtti. Bu sırada bir kadın "Bu ay 700 lira doğalgaz faturası geldi. Bu ay benim çocuğum 10 milyon lira ile pazara gitti. Bunu Başbakan duysun. Hiç 10 milyon lira ile kendi hanımı pazara gitti mi acaba?" dedi.

Kılıçdaroğlu ise "10 milyon dediniz de onlar bunu 10 trilyon anlarlar. '10 lira' de de gerçek rakamı duysunlar." şeklinde konuştu.

Kadınlarlardan güç birliği yapmasını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bu ülkede bir adam çıkmış; 'yoksulluğu yeneceğim' diyor. Bunu deneyin bakalım. Biz bu yoksulluğu tarihe gömecek miyiz, gömmeyecek miyiz? Ben size söz veriyorum yoksulluğu tarihe gömeceğiz."

Kadınlardan birinin de gelininin üniversiteyi bitirmesine karşın iş bulamadığını söylemesi üzerine ise Kılıçdaroğlu, "O ayrı bir şey. Gelinlerle kaynanaların durumları iyiyse mesele yok o zaman." dedi. Halkın partisi olmaya kararlı olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, daha sonra basına kapalı olarak kadınlarla görüştü. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapsız bırakan Kılıçdaroğlu, toplantı öncesi de Kent Konseyi binasında Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'i ziyaret etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA