16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kürtçe öğretmenliği için sınav yapıldı

Kürtçe öğretecek öğretmenlerin yetiştirileceği Mardin ve Bingöl'deki üniversitelerdeki yüksek lisans programları için Kürtçe sınav yapıldı.
Kürtçe öğretecek öğretmenlerin yetiştirileceği Mardin ve Bingöl'deki üniversitelerdeki yüksek lisans programları için Kürtçe sınav yapıldı.

        Kürtçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulması için ihtiyaç duyulan 500 aday öğretmen için daha önce Rektörlük binasındaki dersliklerde yapılması öngörülen sınav, başvuruların beklenenden daha fazla olmasından dolayı Mardin'deki 10 sınav merkezinde gerçekleştirildi. Eğitim programına Mardin'deki 500 kontenjan için 2 bin 528, Bingöl'den ise 140 kontenjan için 500 kişi olmak üzere toplam 3 bin 28 aday başvurdu.

        Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Kadri Yıldırım, sınavın Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ve ÖSYM ayarında bir sınav yaptıklarını ifade etti. Mardin'deki 10 sınav merkezinde yapılacak sınavlar için 16 bin TL bütçe ayırdıklarını anlatan Yıldırım, "YÖK merkezi sınav sisteminin standartlarında bir sınav yaptık. Sınav kağıtları kapalı poşetler halinde sınav başkanlarına teslim edildi. Sınav sonuçlarını 3 günde açıklarız demiştik. Ancak yapılan yoğun başvurudan dolayı bu süre biraz daha sarkabilir." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA