23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Esed son hamlesini yaptı, sıra Batılılarda!

Suriye iç savaşı 21 Ağustos itibarıyla yeni bir sürece girdi.
Şam banliyölerine kimyasal silahla saldırıp bir gecede 1700 sivili katleden Beşşar Esed, rejiminin ipini kendi eliyle çekti!


'21 Ağustos’ insanlık için alelade bir tarih değil artık! Milyonlar bugünü ekranlara yansıyan ‘katliam’ görüntüleriyle hatırlayacak; tıpkı Halepçe gibi, Saraybosna gibi. Nefessiz kalıp yerde kıvranarak can veren Suriyelileri hatırladıkça insanlığından utanacak…

Şam’ın Doğu Guta bölgesinde yaşanan insanlık dışı katliamın Halepçe’den farkı yoktu. Tıpkı 25 yıl önceki gibi gece sabaha döndüğü saatlerde ortaya çıktı Rus yapımı MİG savaş uçakları. Yine havadan fırlattılar ‘sarin gazı’nı. Sonraki birkaç dakika içinde Guta sokakları nefesi kesilip yerde kıvranan Suriyelerle doldu. Kokusuz-renksiz sarin gazının özelliği buydu; insanın sinir sitemini felç edip nefes alma refleksini durduruyordu. Nazi Almanya’sı, bir zerresi bile insanı öldürmeye yeten bu gazı, zirai mücadele için geliştirmişti! Ama 1930’dan bu yana insanları katletmek için kullanıldı hep. Irak diktatörü Saddam Hüseyin’in 1988’de Halepçe’de 5 bin sivili katletmesinden 5 yıl sonra (1993 Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’yle) kullanımı yasaklansa da hayatımızdan bir türlü çıkmadı. 1995’te Tokyo Metrosu’nda gösterdi yüzünü, 13 kişiyi öldürdü, 6 bin kişiyi yaraladı. 18 yıl aradan sonra bu kez Şam’da ortaya çıktı; yaklaşık 1700 sivilin ölümüne, 4 bin kadarının yaralanmasına yol açtı.

Üçüncü yılına giren iç savaşı yakından takip edenler ‘kimyasal’ katliam haberine pek şaşırmadı aslında. Geçen 2 yıl zarfında rejim karşıtları küçük çapta birçok kimyasal saldırıya maruz kaldı Suriye’de. Aksiyon’un ulaştığı bir kaynak, Şam rejiminin geçen 2 yılda sivillere dönük en az 10 kimyasal-biyolojik saldırısını tespit ettiklerini açıkladı. Aynı kaynak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen mayıs ayında Washington’da görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama’ya söz konusu kimyasal-biyolojik saldırılara dair elde edilen delilleri sunduğunu hatırlattı: “Obama’ya sunulan deliller arasında, tespit edilen kimyasallardan birinin sarin olduğu bilgisi vardı.”

Başkan Obama, Esed’in kimyasal silah kullandığı iddialarına başından beri mesafeli yaklaştı.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA