24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Lise ek yerleştirme 2013 - SBS ek yerleştirme - SBS yedek yerleştirme

Milli Eğitim Bakanlığı, yedek yerleştirmeler için yeniden düğmeye bastı. Bakanlık 4 Ekim'e kadar yeni yerleştirmeler yapacak.


Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde boş kalan kontenjanların doldurulması için harekete geçti.

Buna göre sınavla öğrenci alan liselere son kez bir ek yerleştirme daha yapılacak.

Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye"de Yemenli 159 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Türkiye ile Yemen arasındaki münasebetlerin tarihi bir geçmişi olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Türkiye ile Yemen arasında özellikle eğitim alanında işbirliği imkanlarımız var. Yemen Milli Eğitimi'ne Fatih projesi deneyimimizden aktarılacak bilgiler var. ÖSYM ve Fatih projesi bünyesinde Yemen"den uzman arkadaşları davet ettik. İnşallah tarihimize ve geçmişimize yakışır bir işbirliği düzeyini gerçekleştirmiş olacağız." dedi.

Bakan Nabi Avcı, Ankara Kızılay"daki bakanlık merkez binasında Yemen Eğitim Bakanı Dr. Abdulrazag Al- Ashwal ile makamında görüştü. Görüşmeden önce Avcı ve konuk bakan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Türkiye"de kaç Yemenli öğrenci okuyor?” sorusuna Avcı şu cevabı verdi; “Türkiye"de toplam 159 öğrenci öğrenim görüyor. Bunların 101"i üniversitelerde lisans öğrencisi, 35"i yüksek lisans öğrencisi, 19 doktora öğrencisi, 3 ön lisans öğrencisi ve 1 tane de dil öğrenimi görüyor. Toplam 159 Yemenli çocuğumuz Türkiye"de eğitim görüyor."  

Başka bir gazetecinin konuk Bakan'a, “Yemen"deki geçiş döneminde Ulusal Diyalog Konferansı nasıl gidiyor?” sorusuna Al Ashwal şu cevabı verdi; “Ulusal uzlaşma konusunda son aşamaya gelindi. Toplantıların neticeleri önümüzdeki günlerde belli olacak. Bütün siyasi partiler sorumluluklarını biliyor ve hepsi uzlaşma, Toplantılar bittikten sonra kararların değerlendirileceği bir komisyon kurulacak. Ardından bu kararlar kamuoyuna açıklanacak. Birleşik Devletler gibi bir şekli olacak Yemen"in."    

Türkiye"nin Yemen"in geçiş dönemi ile ilgili tavrının sorulması üzerine konuk bakan Al Ashwal, "Yemen"deki değişim dönemindeki Türkiye"nin tutumunu çok takdir ediyoruz. Türkiye"nin rolü çok büyük Yemen"de. Esas 10 ülke dahil Türkiye tutumunu Yemen"in menfaati için gösteriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile devletimiz sürekli iletişim halinde. Yemen"in istikrarı için Türkiye çok çaba sarf ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan"ın talimatı ile Yemen"in istikrar ve alt yapı programı izin 100 milyon dolarlık bir destek verdi. Yemen başbakanımızda Tayyip Erdoğan"ın tavrını takdir ediyor. 2 ülke arasındaki ilişkiler iyi sürüyor.” şeklinde konuştu.   

Türkiye ile Yemen arasındaki münasebetlerin tarihi bir geçmişi olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Özellikle eğitim ve kültür alanında ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için çok büyük bir potansiyel var. Özellikle Yemen"deki geçiş sürecine, toprak bütünlüğüne, istikrarına büyük önem atfediyoruz. Diyalog sürecinde Türkiye"nin istikrarlı geçiş için 100 milyon dolarlık bir taahhüdü vardı. Bunun dışında Türkiye ile yemen arasında özellikle eğitim alanında işbirliği imkanlarımız var. Yemen Milli Eğitimine Fatih projesi deneyimimizden aktarılacak bilgiler var. ÖSYM ve Fatih projesi bünyesinde Yemen"den uzman arkadaşları davet ettik. İnşallah tarihimize ve geçmişimize yakışır bir işbirliği düzeyini gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu. 

Diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketinde yer alan anadilde eğitim özgürlüğünü, Avrupa ülkelerinin örnek alabileceğini söyledi. Başbakan, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, Avrupa Birliği müktesebatında olmasına rağmen ana dilde eğitim haklarını elde edememiştir. Biz ise Avrupa ülkelerine Türkiye"yi örnek almalarını sağlayacak adımı atmış bulunuyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Le Meridien Otel"de düzenlenen OECD Eğitim Bakanları Gayriresmi Toplantısı"na katıldı. Toplantıya Başbakan"ın yanı sıra, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.Programda konuşan Başbakan, eğitim sisteminde çocukların sadece mesleğe değil, geleceğin anne ve babaları olacak şekilde modele de hazırlanması gerektiğini söyledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA