21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Mart ayında gelen kara kış etkisini ne kadar sürdürecek? - 09:13

İstanbul'u etkisi altına alan olumsuz hava koşullarının cuma gününe kadar etkili olacağı öğrenildi.


İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, dün gece il genelinde hava sıcaklığının 0 ile 1 derece civarında olduğunu, bugün ise sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacağının öngörüldüğünü kaydetti. Yıldırım, yağışlı havanın Cuma günü İstanbul'u terk edeceğini, hava sıcaklığının hafta sonu hissedilir derecede artarak mevsim normallerine döneceğini belirtti.

İDO SEFERLERİNDE AKSAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da kar yağışı Hadımköy, Arnavutköy, Esenyurt, Zekeriyaköy, Kartal ile Beykoz'un yüksek kesimlerinde etkili olurken diğer semtlerde aralıklı olarak devam ediyor. İDO'nun dış hatlarında 09.15 Kartal-Yalova, 10.30 Yalova-Kartal seferleri ile iç hatlar Kadıköy ve Avcılar seferleri poyraz fırtınası nedeniyle geçici olarak iptal edildi.

700 TON TUZ KULLANILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, yollarda buzlanmaya karşı 700 ton tuz kullandı. Sokakta yaşayan vatandaşlar için toplama merkezlerinde 193 vatandaş misafir edildi. Ocak ayından itibaren sokakta yaşayan 2 bin 187 vatandaşın ihtiyaçları karşılandı. Ekipler tarafından bulundukları yerlerden alınarak sağlık kontrolünden geçirilen evsiz vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.

Fırtına çatı uçurdu

Bahçelievler'de Zafer Mahallesi Baharistan Sokak'ta 5 katlı bir binanın çatısı şiddetli rüzgar nedeniyle uçarak, karşısında bulunan binanın çatısına çarptıktan sonra park halindeki bir otomobilin üzerine düştü. Bölgedeki bir ilköğretim okulunun öğrenci çıkış saatinde meydana gelen olayda, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Çatıda asılı kalan parçalar ise itfaiye ekibi tarafından aşağı indirildi.

Yurt geneli kara teslim oldu

* ANKARA'da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle engelli personele 2 gün, ilk ve orta dereceli okullar ile anaokulları ve kreşlere de 1 gün izin verildi.

* KIRKLARELİ Demirköy ve Vize ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi.

* ESKİŞEHİR'in Mahmudiye ve bağlı köylerinde ilköğretim ve liseler 1 günlüğüne tatil edildi.

* KASTAMONU'da da İnebolu, Bozkurt, Küre ve Çatalzeytin ilçelerinde 'Taşımalı eğitim' verilen okullar kar yağışı nedeniyle 2 gün tatil ilan edildi.

Muğla'da kar şaşkınlığı

Erken gelen baharın sevincini yaşayan Muğla'da aniden başlayan kar yağışı, çiçek açan ağaçları, beyaz örtü altında bıraktı. Mart ayında yağan kar, en çok kar topu oynayarak karın keyfini çıkaran çocukları sevindirdi. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğlalıların Mart ayında kar yağışına alışık olmadığına işaret ederek, 'Bahar sevincini yaşayan Muğlalılar aniden başlayan karla şaşkına döndü' dedi. Kar yağışından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Gürün, 'Muğla ve yöresi fazla yağış almamıştı. Yağan karla yer altı sularında artış yaşanacak" dedi.

YENİŞAFAK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA