25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır" demişler... - 11:16

Yoğun kar sebebiyle birçok ilde eğitime ara verilirken özellikle trafikte zor anlar yaşanıyor.


Çanakkale ve İstanbul boğazlarında da vapur seferleri durduruldu. Kar yağışı özellikle başkent Ankara'da etkisini sürdürüyor. Ankara'ya bağlı 142 köyün yolu kapandı. Yüksek kesimler ile yaylalarda ulaşımın sağlanması için çalışmalar gün boyu devam etti. Önceki gün İstanbul'da da etkili olmaya başlayan kar, dün de şehri terk etmedi. Gün boyunca karla karışık yağmur yağarken, yüksek kesimler tamamen beyaza büründü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gece gündüz buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları yaptı. Çalışmalarda 4 bin ton tuz, 32 ton solüsyon kullanıldığı ifade edildi. Sabah saatlerinde işe gitmek için evlerinden çıkan Ankaralılar ise yollarda biriken kar sebebiyle zor anlar yaşadı. Vatandaşların özel otomobilleri yerine toplu taşıma araçlarına yönelmesi otobüs, metro ve dolmuş duraklarında yoğunluğa sebep oldu. 3 gündür Başkent'i etkisi altına alan kar sebebiyle trafikte mahsur kalan Ankaralılar, belediyeyi yeterli çalışma yapmamakla suçladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise 17 yıldan beri Ankara'da bu çaplı bir kar yağışına rastlamadığını dile getirdi. Gökçek, "Kar nedeniyle vatandaşlarımız belli bölgelerde sıkıntı çektiler. Tıkanık yollar için halkımızdan özür dileriz. Bu sıkıntının temelinde aşınmış lastikler olduğunu ifade etmek istiyoruz." dedi. Gökçek tuzlama çalışmalarının yetersizliği ile ilgili "İnanmayan, tuzu yalasın" iddialarının doğru olmadığını, "Gidip tadına bakın, tuzlu mu değil mi görürsünüz." dediğini söyledi.

BAZI İLLERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yoğun kar yağışı yüzünden pek çok ilde eğitime bir gün ara verildi. Yurt genelinde bugün için ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği il ve ilçeler şöyle: Ankara, Bursa, Bilecik, Niğde, Afyonkarahisar, Düzce, Balıkesir, Burdur'un Çavdır ve Kemer ilçeleri, Sakarya'nın Geyve, Hendek, Akyazı ilçeleri, Bandırma, Antalya'nın Akseki ilçesi, Kırklareli'nin Demirköy ilçesi, Çorum'un Oğuzlar ilçesi, Kütahya'nın Altıntaş, Domaniç, Simav ilçeleri, Eskişehir'in Seyitgazi, Sivrihisar, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Çifteler ve İnönü ilçeleri, Kırıkkale'nin Keskin, Bahşılı, Balışeyh ve Yahşihan ilçeleri, Konya'nın Taşkent, Altınekin, Akşehir ve Çumra ilçeleri.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA