22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Prof. Kırk: Gülen Hareketi gittiği her yerde barış adacıkları oluşturuyor

Akademisyen-yazar Prof. Martha Ann Kırk, Fethullah Gülen Hareketi'nin dünya üzerinde barış adacıkları oluşturduğunu söyledi.
Akademisyen-yazar Prof. Martha Ann Kırk, Fethullah Gülen Hareketi'nin dünya üzerinde barış adacıkları oluşturduğunu söyledi.

Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi (AKDİM) tarafından düzenlenen 'Globalleşen Dünya'nın İhtiyacı, Küresel Barış Adacıkları' Divan Talya Otel'de yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak gazeteci-yazar Nagehan Alçı, Erkam Tufan Aytav ve akademisyen-yazar Prof. Martha Ann Kırk katıldı. Moderatörlüğünü Aytav'ın yaptığı programda ilk konuşmayı Prof. Kırk yaptı. Kırk, Fethullah Gülen Hareketi'nin gittiği her yerde barış adaları oluşturduğunu ifade etti. Kırk, "Doğuda Gülen harekatına gönüllü olan bir kişi, Gülen harekatını öğrendikten sonra PKK'ya yardımcı olmayacağını, onların yerine okullara yardım edeceğini söyledi. Onların, güven ve huzuru daha iyi sağladığına inaniyorlar. Irak'ta Gülen Hareketi'nin yaptığı okulları gezdim. Buradaki hizmetleri izledim. 3 yaz Irak'a gittim. Yaklaşık olarak 140 kişiyle görüştüm. Hastane ve okulları ziyaret ettim. Türklerin şiddetin ortasında nasıl yardımda bulunduğuna dair hikayeleri dinledim. Dünyadaki petrol kaynaklarının çoğu burada. Bu nedenle çatışmalar yaşanıyor. 'Keşke burada petrol olmasaydı.' diyorlar. Herhangi bir bölgede huzur ve adaletin oluşturulması zor değil. Petrolün olduğu yerde bu zorluklar yaşanacak. Huzur ortamını kaliteli bir eğitimle gelir." diye konuştu.

Kuzey Irak'ta Süleymaniye bölgesini de gezdiğini belirten Prof. Dr. Kırk, Gülen Hareketi ile farklı dinlerin aynı grupta çalışmayı öğrendiğini söyledi. Türk okullarının daha iyi bir gelecek için çabaladığını anlatan Kırk, "Sayın Gülen ileriye gitmenin kalıcı yollarının bulunması gerektiğini belirtiyor. Affedici, bağışlayıcı olmamızı öğretiyor. Türk okulları daha iyi bir gelecek için çabalıyor. Barışın kurulması, insan ilişkilerinde şefkatın oluşturulması Gülen hareketiyle olacaktır." dedi. Kırk, Gülen harekatının Türkiye'deki önemine değindi. Harekatın Türkiye'nin hem barışını, hem de demokratikleşmesine büyük katkılar sağladığını belirten Kırk, bu katkıların artması için karşılıklı diyalogların da artması gerektiğini kaydetti. Kırk, korku atmosferinde önemli bir ölçüde dağıldığını, tamamen dağılmasıyla insanların cesurca kendilerini ifade edebileceklerini ifade etti.

"PKK'YA EN İYİ CEVAP DOĞUDAKİ FETHULLAH GÜLEN OKULLARI"

Gazeteci-yazar Nagehan Alçı da, Türkiye'nin en büyük belasının PKK terör örgütü olduğunu söyledi. Her geçen gün artan şehit haberlerine dikkat çeken Alçı, kanayan yara olarak nitelendirdiği PKK terör sorununa yıllarca Türk- Kürt kardeşliğiyle buna en güzel cevabın verildiğini ifade etti. Bu cevabı daha da güçlü vermek için Fethullah Gülen hareketi okullarının doğuda açılması ve orada yapılan çalışmaların çok iyi bir cevap olduğunu belirten Alçı, "Fethullah Gülen okullarının doğuda yapılması PKK'ya en büyük cevap. Türk okullarını hem dünya için hem de Türkiye için çok önemsiyorum." şeklinde konuştu.

Güneydoğu'da 'okuma salonları' diye bir çalışma olduğunu belirten Alçı, "Çocuklardan para alınmıyor. Kız öğrencilerin okuması adına önemli. 'PKK'nın etkisini kaybetmesi adına önemli' diye düşünüyorum. Çünkü PKK'nın etkinliğini kırıyor. 'Terör konusunda zalim devlet sistemi, askeri vesayetin o bölgedeki vatandaşı yalnız bırakması, Diyarbakır cezaevinde hayvanlara yapılmayacak muamelenin Kürtlere reva görülmesi' sonucu ortaya çıkan tablonun, bugün çok çeşitli güçler tarafından tamamen sömürülmeye çalışıldığını düşünüyorum. Bu kadar provokasyona rağmen Türk ve Kürt'ün arasına giremiyorlar. Girmemeleri lazım." ifadelerini kullandı.

Türk okullarının sayısını tam olarak bilmediğini, internetten yaptığı araştırmada sadece Wikipedia'da bilgi bulabildiğini söyleyen Alçı, bunda da 140 ülkeden fazla yerde, 11 binden fazla okul olduğunu söyledi. Kesin bir bilgiye ulaşamadığını anlatan Alçı, Türk okullarının gurur verici olduğunu kaydetti. Pakistan'ın başkenti İslamabat'taki Türk okullarını da gezdiğini anlatan Alçı şunları söyledi: "Orada gördüklerimi hiç unutmuyorum. Öğrenciler bizi çok güzel bir Türkçe ile karşıladılar. Türkçe şarkı söylediler. Önde gelen bir akademisyenin evine misafir olduk. Pakistan'ın başkentinde bugün o ülkenin geleceğini belirleyecek olan kesimin çocukları da bu okullara da gidiyorlar. Dünya standartlarında İngilizce öğreniyorlar. Türk kültürü ve dilini öğreniyorlar. İyi bir eğitim alıyorlar. Bu herkes için bir gurur kaynağı olmalı."

Yemen'i de ziyaret ettiğini belirten Alçı, orada gönüllülerin çok güzel bir çalışma yaptığını söyledi. Orada evlere giderek erkek ve kadın çocuklarının evlerine giderek okullaşma oranın da ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Alçı, "Güzel okul imkanları sunulmuş. Ben hizmet hareketinin özellikle kadınların Yemen'deki çalışmalarını kutlamak istiyorum. Yemen'de eğitimleşmede çok güzel çalışma yapmışlar." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA