17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Tacikistan-Türkiye ilişkilerine ziyaret dopingi

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın Antalya, Konya ve Ankara'yı kapsayan Türkiye ziyareti ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı.
Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın Antalya, Konya ve Ankara'yı kapsayan Türkiye ziyareti ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı. Ziyaret kapsamında karşılıklı olarak 16 anlaşmaya imza atıldı ve Türk şirketlerine Tacikistan kapısı açıldı.
Rahman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması ve karşılıklı olarak yatırımların teşvik edilmesi için alınması gereken önlemler ele alındı, ayrıca bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Türkiye ilişkilerine büyük önem veren Tacikistan Devlet Başkanı Rahman, Konya'daki Şeb-i Arus törenleri nedeniyle ziyaretini uzun tuttu. Türkiye ziyaretine Antalya'dan başlayan Rahman, daha sonra Konya ve Ankara'da temaslarda bulundu. Türk işadamlarını ülkesine yatırıma davet eden Rahman, ülkesinin enerji ve maden işletmeciliği bakımından potansiyel bir ülke konumunda olduğunu belirtti.
Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde önemli sonuçlar elde edildi. İki ülke arasında İşbirliği Konseyi kurulurken, enerji ve madencilik başta olmak üzere tarım, basın, gençlik politikası, kültürel değişim, bankacılık alanlarında işbirliği mutabakatlarına imza atıldı.
Tacik liderin ziyareti, Cumhurbaşkanı Gül'ün 28-29 Mayıs 2009 tarihlerinde Tacikistan'a gerçekleştirdiği resmî ziyaretin iadesi niteliğini taşıyor.
Tacikistan basını Rahman'ın Türkiye ziyaretine geniş yer verdi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA