17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Tarık Akan ve Rutkay Aziz'den Ergenekon sanıklarına destek

Sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz, Ergenekon sanıklarının yargılandığı Silivri Cezaevi'ne gelerek duruşmayı izledi.
Sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz, Ergenekon sanıklarının yargılandığı Silivri Cezaevi'ne gelerek duruşmayı izledi. Tarık Akan ve Rutkay Aziz, duruşma salonunda Ergenekon sanıklarıyla sohbet etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında duruşmaya ara verildiğinde Mustafa Balbay, izleyiciler arasında bulunan Rutkay Aziz ve Tarık Akan ile sohbet etti. Balbay, sanatçılar Akan ve Aziz'e çeşitli anket sonuçlarından söz ederek, "Her şeye rağmen adalet sorununun birinci çıkması beni umutlu tutuyor. Halk bu sorunu biliyor, açlığını yaşıyor. Belli bir sessizliğe rağmen olanların farkında olduğunu gösteriyor. Umudumuzu yitirmedik. Bütün mesele iktidarın bu çok yüzlülüğünü ortaya koymamız." ifadesini kullandı.

Rutkay Aziz, "Varlığınız bize ışık veriyor" diye seslenirken tutuklu sanık Doğu Perinçek de, "Bunlar Irak takvimi ile iktidara geldiler. Suriye takvimi ile de yıkılıyorlar. Cesur olalım. Türkiye'yi kurtaracağız. Cumhuriyeti yıkamayacaklar. Sinemada oynadığınız roller rol değilmiş, gerçek kahramanlarsınız." dedi. Akan'ın sanıklara hitaben "İyi ki varsınız." sözlerine ise tutuklu sanık Tuncay Özkan, "Ateşin ortasında siz varsınız." diye cevap verdi.

Duruşmaya öğle arası verildiğinde ise Tarık Akan ve Rutkay Aziz'in de aralarında bulunduğu 'Sanatçılar Girişimi' isimli grup tarafından basın açıklaması yapıldı. Gazeteci Ümit Zileli tarafından okunan basın açıklamasında, "Dünyanın hiçbir uygar ülkesinde duruşmaların görüldüğü mahkeme salonu ile cezaevi aynı bina içinde, aynı alanda olamaz. Bir tek bu olgu bile Silivri'de görülmekte olan davalardan adil bir sonuç beklenemeyeceğinin yeterli kanıtıdır." denildi.

Silivri duruşmalarının çok uzun zamandan beri adaletin değil adaletsizliğin, yasaların değil keyfiliğin, vicdanın değil vicdansızlığın simgesi olduğu ifadesine yer verildiği metinde şu görüşler dile getirildi: "Sahteliği kanıtlanmış dijital verilerle uzaktan kumandalı yalancı tanıklıklarla sürdürülmekte olan bu davaların, en ağır, en kabul edilemez, evrensel hukuk anlayışı ve değerleriyle en bağdaşmaz insan hakkı ihlalleri olduğu, yerli ve yabancı vicdan ve sağduyu sahibi her kişi ve kuruma açık biçimde görülmektedir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA