24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

'TV, internet ve cep telefonu öğrencilerin başarısını olumsuz etkiliyor'

Turhal'da bulunan eğitimciler, YGS, LYS ve SBS sınavlarına girecek öğrencilere uyarıda bulunarak, sınavlara kısa bir süre kaldığını, başarıyı yakalamak isteyen öğrencilerin birtakım şeylerden fedakarlık göstermeleri gerektiğini söyledi.
Turhal'da bulunan eğitimciler, YGS, LYS ve SBS sınavlarına girecek öğrencilere uyarıda bulunarak, sınavlara kısa bir süre kaldığını, başarıyı yakalamak isteyen öğrencilerin birtakım şeylerden fedakarlık göstermeleri gerektiğini söyledi.

Eğitimciler, çeşitli sınavlara hazırlanan öğrencilerin başarılı olabilmeleri için televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim araçlarından uzak durmaları gerektiğini ifade etti.

FEM Dershanesi Turhal Şubesi Müdürü Süleyman Taşkın, saatlerce ders çalışan bir öğrencinin yorgunluğunu atmak için bir saat televizyon izlemesinin emeklerinin çoğunu zayi edebileceğini hatırlattı. Öğrencilerin mutlaka okuma alışkanlığı edinmesinin önemine değinen Taşkın, öğrencilerin iletişim araçları için harcadıkları zamanı okumaya ayırmaları gerektiğini dile getirdi. Sınavlara hazırlanan öğrencilere ideal ders çalışma metotlarını anlatan Taşkın, sınavlarda başarılı olmanın ilk şartının günlük düzenli çalışmak olduğunu vurguladı. Ders çalışırken müzik dinlemenin fayda yerine zarar getireceğinin altını çizen Taşkın, öğrencilere şu önerilerde bulundu: "Günlük olarak düzenli çalışmalısınız. Hedeflerinizi hayal etmelisiniz. Teknolojinin ön plana çıktığı çağda yaşıyoruz. Başarılı olmak, bazı şeylerden fedakarlık yapmakla mümkündür. Özellikle cep telefonu, televizyondan uzak kalınmalıdır." dedi.

Öğrencilerin, denemeleri ciddiye alarak çözmeleri gerektiğini belirten Turhal Özel Yıldırım Koleji Müdürü Nahit Ören de plansız ve programsız başarılı olunamayacağına dikkat çekti. Müdür Nahit Ören, "TV, internet ve cep telefonu gibi iletişim araçlarına fazla vakit ayırmadan çalışmalarımızı yürütmeliyiz. Hayatta güzel yerlere gelmek isteyen öğrenciler, öncelikle kendilerine bir hedef tayin etmeli ve ona ulaşmak için de planlı, programlı ve disiplinli bir çalışma içine girmelidir. Deneme sınavlarını, gerçek sınava giriyor gibi ciddiye almalı, eksik ve yanlışlarımızı sınavlardan sonra, soruları ve cevapları tahlil ederek, eksiklerimizi kapatma yoluna gitmeliyiz." diye ifade etti.

Turhal Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TEYDER) Başkanı Uğur Fidan ise henüz her şeyin bitmediğini, sıkı ve planlı bir çalışmayla çok şeylerin değişebileceğini anlattı. Fidan, "Televizyon, internet ve cep telefonları ne yazık ki çoğu öğrenciyi esir almış durumda. Bu konuda kendini kontrol edemeyen öğrencileri olumsuz etkiliyor. Bazı öğrencilerin netleri istenilen düzeye henüz ulaşmamış olabilir. Bu durumda panik yapıp işten el etek çekmeye gerek yoktur. Ciddi bir çalışmayla ve tekrarlarla puanınızı yüzde 30 artırabilirsiniz. Kendinizi sürekli başkaları ile kıyaslayarak önünüzü tıkamayın. Şunu unutmayalım, anne ve babalarınız sizden sınavı kazanmanızdan öte, elinizden geleni yapmanızı istiyor. Siz elinizden geleni belli bir plan ve program dahilinde yaparsanız, sonuç kimseyi mutsuz etmeyecektir." diye konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA