17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Uludere Raporu, aynen kabul edildi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu raporu kabul etti. Ancak rapora eleştiriler sürüyor.


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda görüşülen Uludere raporu, iktidar partisinin oylarıyla aynen kabul edildi. Muhalefet partileri, blok halinde rapora ret oyu verdi. CHP, raporun siyasî baskıyla hazırlandığını ileri sürerken, MHP rapora şerh düştü. BDP ise özür ifadelerine yer verilmesini istedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Uludere Alt Komisyonu'nun hazırladığı raporu tartışmalı geçen toplantının ardından kabul etti. Muhalefet partileri, alt komisyon raporunu yetersiz bularak geri çekilmesini ve yeni bir rapor hazırlanmasını istedi. Rapor AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. 28 Aralık 2011 günü Uludere'de düzenlenen hava operasyonuyla 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayla ilgili kurulan alt komisyonun raporunda, ‘olayın kasten yapıldığına dair herhangi bir delil elde edilemediği' belirtilmiştiUludere raporunu görüşmek için, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün başkanlığında toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na çok sayıda BDP milletvekili katıldı. Gergin geçen toplantıda BDP ve CHP milletvekilleri rapora tepki göstererek geri çekilmesini istedi, MHP de rapora muhalefet şerhi yazdı. BDP’liler rapordaki ‘kasıt yok’ ifadesine tepki gösterirken BDP’li Hasip Kaplan, “Emri uygulayan 20’den fazla makamda görevli var. Bu görevlileri tespit edebildiniz mi? Edebildiyseniz dinlediniz mi? İkisini de yapamadıysanız, kasıt yok hükmüne nasıl vardınız? Faili tespit etmeden kastın olmadığını nasıl anladınız? Pilotu, komutanı dinlediniz mi?” diye sordu. Komisyondan mahkeme görevi beklendiğini kaydeden Alt Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ise, “Raporumuzda bir yargı cümlesi yok, sadece ‘kasta dair belge ve bilgiye biz ulaşamadık’ dedik. Bu ‘kasıt yoktur’ anlamı taşımaz. Kasten yapıldığına dair delil elde edemedik. Pilotun ismi bizde yok ki, hangi pilotu dinleyeceğiz? Biz eldeki bilgi ve belgelerle bu kanaate ulaşamadık. Bizim elde etmediğimiz, bilmediğimiz, bize gönderilmemiş bilgiler olabilir. Bilmiyorum.” cevabını verdi. Hükümetten herhangi bir baskı ve yönlendirme görmediklerini belirten Şener, ayrıca yazdıkları rapor nedeniyle ‘vicdanen rahat’ olduğunu söyledi.

CHP’li Levent Gök ise raporun siyasi iradenin baskısı ile kaleme alındığını ve ‘tam bir kara leke’ olduğunu ileri sürdü. Raporun gerçekleri örtbas etmek amacını taşıdığını savundu. Raporun, komisyonda kabul edilmesinin ardından DTK Eşbaşkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Uludereli ailelerle basın toplantısı düzenledi. Ahmet Türk, Uludere raporunun kabul edilmesini, “Bir helalleşmeyi bile beceremeyen mantığın toplumda nasıl bir uzlaşma sağlayacağı konusundaki endişelerin büyümesinde açık bir göstergedir.” şeklinde değerlendirdi.

Raporun görüşmeleri devam ederken, BDP’liler Uludere olayında hayatını kaybeden aileleri de Meclis’e getirdi. Aileler gün boyu BDP grubunda rapor görüşmelerinin tamamlanmasını bekledi. Toplantı sürerken Çankaya kapısı önünde ortak bir basın açıklaması yapan Mazlumder, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı üyeleri, alt komisyon raporunun oylanmadan reddedilmesini istedi..

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA