19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Vakıf üniversitelerini, tasarıdaki YÖK hesabına para aktarımı düşündürüyor

Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Yeni YÖK Yasa Tasarısı'nda kendilerini ilgilendiren en önemli hususlardan birisinin vakıf üniversitelerinin bir yıllık cari giderlerinin yüzde 20'sini karşılayacak nakitin Yüksek Öğretim Kurumu hesabına aktarılması planı olduğunu söyledi.
Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Yeni YÖK Yasa Tasarısı'nda kendilerini ilgilendiren en önemli hususlardan birisinin vakıf üniversitelerinin bir yıllık cari giderlerinin yüzde 20'sini karşılayacak nakitin Yüksek Öğretim Kurumu hesabına aktarılması planı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bekdemir, bunun söz konusu kaynakların etkin kullanımı açısından sıkıntı oluşturacağını kaydetti.

Yeni YÖK Tasarısı getireceği yeniliklerin yanı sıra kaybettirecekleri ile de dikkat çekiyor. Tasarıda yer alan maddelerden birisi de vakıf üniversitelerinin cari giderlerinin yüzde 20'si kadar paranın YÖK hesabına aktarılacak olması. Vakıf üniversitelerinin sınırlı kaynaklarının her yıl ayrılarak bir hesapta tutulması, üniversite yöneticilerini kara kara düşündürüyor.

Cihan'a konuşan Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, söz konusu tasarıya ilişkin görüşlerini anlattı. Tasarıda yer alan vakıf üniversitelerinin bir yıllık cari giderlerinin yüzde 20'sini karşılayacak nakitin Yüksek Öğretim Kurumu hesabına aktarılması düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Bekdemir, "Yeni YÖK Tasarısı'nda bizi daha çok ilgilendiren husus, vakıf üniversitelerinde cari giderlerin yüzde 20'sinin YÖK'teki hesaba aktarılması planı. Bu kaynaklarımızın etkin kullanımı açısından sıkıntılı bir durum oluşturacak. Bunun yerine kurucu vakıf mal varlıklarının ipotek olarak görülmesi daha etkin olacaktır. Vakıflar mal varlıklarıyla onu kuruluşlarının başından beri taahhüt etmektedir." dedi.

Tasarıda tam öğrenci burslarının kurul kararıyla yüzde 50'ye çıkarılabileceğine imkan tanınmasını da değerlendiren Rektör Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Tam burslu öğrenci oranının yüzde 10 olması gerekiyor. Yeni yasa tasarısında bu 'kurul kararıyla tam burslu öğrenci oranı yüzde 50'ye çıkarılabilir' deniyor. Bu büyük orandaki artış ihtimali üniversitelerin gelişim stratejilerini, araştırma geliştirme planlamalarını ciddi oranda etkiler. Zaten vakıf üniversiteleri kendi oluşturduğu kaynaklarla hem eğitim hem Ar-Ge hem de topluma hizmet vermeye çalışıyor. Bütün vakıf üniversiteleri, öğrencileri desteklemek için bursluluk oranlarını zaten artırmakta ve yüksek öğretime katkı sağlamaktadır." açıklamasında bulundu.

Doktorasını bitirmiş, yardımcı doçent olarak atanacakların üniversitelerce yapılan Yabancı Dil Sınavı ile göreve başlamaları gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Bekdemir, "Yeni tasarıda yükseltilen bir dil barajı ülkemiz yüksek öğretiminde zaten ihtiyaç duyulan öğretim üyesinin yeterince karşılanamamasında önemli etken olacaktır. Yeni atanacakların yabancı dil sınavını, başvuruda bulunulan üniversitelerin yapması daha doğru olacaktır." şeklinde konuştu.

Yeni YÖK Yasa Tasarısı'na da değinen Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, tasarıda revize edilmesi gereken noktalar bulunduğunu bildirdi. Bu konuları YÖK'ün düzenlediği çalıştay ve toplantılarda tartıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Bekdemir, "Sonuç olarak daha esnek, özerk bir yüksek öğretim yapısı, günümüzün çeşitlenen problemlerine daha kolay çözüm üreten, dünyadaki diğer üniversitelerle yarışan bir Türk Yüksek Öğrenimi oluşturacak. Esnek ve uluslararasılaşmış güçlü üniversitelerimizin varlığı yabancı öğrencilerin ülkemizi tercihlerini olumlu etkileyecek, eğitim hizmeti de ihraç eden bir ülke olarak daha da gelişeceğiz. YÖK'te yapılan bu çalışmaların ve yeni tasarının ülkemiz yüksek öğrenimine çok olumlu katkılar yapacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA