24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yalçın Küçük'ün AK Parti hükümetini devirecek formülü - 13:11

Odatv'de ele geçirilen "Gençlik Hareketleri" konulu belgede AK Parti hükümetini devirmek için seçilen yol neydi?


Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de ele geçirildiği iddia edilen "Gençlik Hareketleri" konulu belgede AK Parti hükümetini yıpratmak amacıyla öğrencileri sokağa dökme planları da yer alıyor.

Küçük'ün videosuyla örtüşüyor

Öğrenci olaylarının 'proje' olarak bahsedildiği belgede, Odatv ekibinin Yalçın Küçük ile görüştüğü, Küçük'ün verdiği talimatları projeyi hazırlayanlara iletilmek üzere nota dönüştürdüğü görülüyor. Öğrenci eylemlerinin nasıl organize edileceğinin, hangi konulara dikkat edileceğinin tek tek anlatıldığı notlar, Küçük'ün bir süre önce basına sızan video kaydında öğrenci olaylarıyla ilgili söylediği ifadelerle birebir örtüşüyor. Kayıtta, öğrenci olaylarının küçümsenmemesi gerektiğini, yumurtalı protestoların hükümeti düşürebileceğini anlatan Küçük, yumurtalı protestoları 1960 darbesine zemin hazırlayan öğrenci olaylarına benzetiyordu. Küçük, bu kayıtlarda TSK için "kendi ideolojik eksenimize çekmeye çalışıyoruz" diyordu. Belgede anlatılanlar referandum öncesi cereyan eden öğrenci olaylarında da, Odatv'nin de bağlı olduğu bir üst yapının etkisinin olduğunu gösteriyor. Ancak belgede de anlatıldığı gibi referandum öncesinde cereyan eden öğrenci olaylarından istenilen verimin alınamadığı vurgulanıyor. Bu sebeple belgede, yapılan hatalar ve öğrenci olaylarının alev-lendirilebilmesi için izlenecek yöntem detaylıca anlatılıyor. Odatv'nin de içerisinde bulunduğu örgütlenme ile ilgili ipuçlarını veren belge içerisinde Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkevleri ve YARSAV'ın rolü anlatılıyor. Belgede, Halkevleri'ni harekete geçirmede atıl kalmakla eleştirilen CHP'ye sitem ediliyor. Ergenekon algısının oluşmaması için TGB'nin eylemlere katılmamasının istendiği belgede, YARSAV'dan proje olarak bahsediliyor.

60 ÖNCESİ TEKRAR İNCELENMELİ

■ Yalçın Hoca ile görüşüldü. Gençlik hareketleri ile ilgili denenmiş alternatifler konusundan hazırlıklar anlatıldı. Hoca önerilerini anlattı kısaca not aldık. Projeyi hazırlayanlara iletilmesini istiyor

■ Sokaklar çok önemli. Gençliğin özellikle üniversite gençliğinin sokağa inmesi lazım. Doğru teşhis koymuşsunuz, geç bile kalındı diyor. Ara tedavide dikkatli olunmalı. Kemalist devrim ruhunun canlanması için birilerinin ayağa kalkması gerek. Altyapı eksik ama manipüle edilirse AKP'yi çok zorlar. 60 öncesi tekrar incelenmeli diyor. İlk dalga çok önemli

■ Sivil gölünüm şart. Kesinlikle açık verilmemeli. Kitleyi yönlendirecek çocuklar iyi belirlenmeli. Dernekler öncülük edebilir ama en önde bizzat üniversiteliler olmalı. Devrim şehitlerinin fotoğrafları kullanılmasın. İlk planda kalabalığa gerek yok. İlk dalga çok önemli. Fitil ateşlensin yeter.

■ Referandum öncesi denendi ama çok ses getirmedi. Güçlü bir medya desteği gerekli. Bağcılara gidilip anlatılmalı. Onlar atarlarsa mutlaka ses getirir.

■ Gençlik hareketleri iktidar karşıtı gösterilere dönüşmeli. AKP'nin yıpratılması çok ciddi bir koz. İslami demokrasi olamayacağının ispatı olacak bu hareket. Tüm ülkeye yayılırsa anlam kazanır. Sol kesim uyarılmalı

■ Odatv yakından izlemeli. İlk gösteriler ideolojik bir olaya dönüştürülmemeli. Bir hak arayışı olarak verilmeli. En önemli vurgu öğrencilerin maddi imkansızlıklarına yapılmalı. Sol kendiliğinden destek verir ama uyarılmalılar.

■ ADD'nin genel bir talimat vermemesi doğru. En güvenilir çocuklar derneklerin politikası değilmiş izlenimi vererek sokağı organize edebilirim Bu hamle dernekleri'nde elini güçlendirecek.

■ CHP halkevlerinin bize yakın şubelerini harekete geçirmekte geç bile kaldı. Bunlar neden bu kadar atıl? Onlara da canlılık getirebilir.

■ TGB olaylara katılmasın. Olayları Ergenekon organize ediyor diyecekler. Bu algı oluşmamalı. (Burası çok önemli uzun uzun anlattı.) Arka irtibatları sağlayabilir. Polisi şiddet kullanmaya zorlanmalı, tahrik edilmeli. Yakalanan her kare baancte kullanılmalı. Yayınlanacak bir şey bulunamıyorsa oluşturulmalı.

■ YARSAV çok önemli, içerisinde bu kadar çok yüksek yargıç, yüksek mahkeme başkanı, başsavcı olan bir muhalif kuruluş daha yoktur, dünyada örneği yoktur, büyük bir projedir, büyük işler yapmıştır, AKP karşı devriminin kadrolaşma ayağını en fazla zorlamış yapıdır. Birlikte çalışmaya devam edilsin ki bu büyük güç arkamızda dursun. YARSAV iki ayrı katmanda ele alınmalı, temaslı olduğumuz yargı mensuplarının yer aldığı profesyonel yapı ve karşı devrimle mücadelede kullanılan yönetim kademeleri olarak. Kurulduğu günden bu yana yönetim kademelerinde bilinç, özveri, mücadele isteği hep yüksek oldu ancak tarihsel deneyim ve örgütlü mücadelenin stratejik konularında zayıflardı, yaşları, deneyimleri bakımından. Yönetim kademelerinin TGB ile temasları bu anlamda önem kazanıyor. Yönetim kademeleri ile TGB'nin koordinesi aksamamalı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA