18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

YGS puan hesaplama Haberaktuel'de!

YGS puan hesaplaması yapmak için Türkiye'nin en güvenilir haber sitelerinden birisi olan Haber Aktüel'i okumalısınız!


Eğer sınavda kaç net yaptığınızdan eminseniz puan hesaplama motoru için buraya tıklayın. 

YGS 2013 sorularını, FEM Dershaneleri öğretmenleri, ders ders konu konu analiz etti. İşte İşte YGS 2013 sorularının değerlendirmeleri.

2013 YGS Türkçe Soruları

2013 YGS soruları geçmiş yıllardaki sınav müfredatına uygun olarak geldi. 2012 YGS sorularına göre daha kısa sorulardan oluşmuş. 2012 YGS ‘de sorulmayan Anlatım Bozukluğu ve Yazım Kuralları konusundan da soru geldiği görüldü.

2012 YGS’de Dil Bilgisi bölümünden 7 soru sorulmuşken 2013’te 10 soru soruldu. Paragraf konularından 3 soru daha az sorulmuş oldu. Ayrıca Paragraf bölümündeki soru dağılımı kendi içinde değişiklik gösterdi.

Söz gelimi, Paragrafta Yardımcı Düşünce bölümünden 2012’de 13 soru sorulmuşken 2013’te bu sayı 8’e düşmüştür; Anlatım Tekniği soruları 3’ten 4’e çıkmıştır.

Genel olarak geçen yıl çıkan sorularla karşılaştırıldığında bu yıl soruların daha kolay olduğu söylenebilir.

2013 YGS cebir soruları değerlendirmesi

Problem soruları özgün olduğundan zaman alıcıydı. Sınav, 2012 ye göre daha zor olmasına karşın, 2011 ile aynı zorluktaydı.

Soruların %30u kolay, %30u normal,%30u normal üstü ve %10u zor idi. Normal üstü soruların çokluğu öğrencileri süre yönüyle zorladı. Müfredat dışı soru yoktu.

2013 YGS Geometri soru yorumları

2013 YGS soruları YGS müfredatına uygun olarak soruldu. Soru dağılımlarına bakıldığında üçgen sorusu olmadığı, çokgenlerden başladığı görülmekte. Bu durum, yeterli birikimi olmayan öğrenciler için kötü bir sürpriz oldu.

Soruların zorluk derecesine bakıldığında, sadece katı cisim sorusunun aşırı zor olduğu, diğer soruların klasik ve orta seviyede, yamuk sorusunun çok kolay olduğu görülmekte. Dengeli bir dağılım olmuş.

Yeni müfredatın öne çıkardığı, vektörlerden ve dönüşümlerden soru gelmedi. Sadece kare sorusu, fraktal şeklinde verilmişti, onun da çözümü için fraktal hakkında bir bilgi sahibi olmaya gerek yoktu.

2013 YGS fizik soru yorumları

2013 YGS’ deFizikten 14 soru soruldu. Sınavda müfredat dışı soru sorulmadı. Geçen yıl yeni fizik müfredatı ile ilgili soru sorulmamıştı.

2013 YGS Fizikte yeni fizik müfredatı ile ilgili 3 soru vardı. Soruların tamamını düzenli ders çalışma alışkanlığı olan öğrenciler çözebilirdi.

Genel olarak soruların ifadesi açık ve anlaşılırdı. Ancak 2 sorunun ifadesi ve şekilleri çok özensizdi. İş ve enerji sorusunda cisim K noktasında iken enerjisinin hangi düzeye göre alınacağı ifade edilmemişti. Bu iş ve enerji sorusu bazı öğrencileri yanıltmış olabilir. Kırılma sorusunun ifadesi açık değildi ve şekli özensiz çizilmişti.

2013 YGS Kimya soru yorumları

Sorular daha önceki yıllarda çıkmış sorulara paralel olarak geldi. Adayların çok zorlanacağı sorular yoktu dolayısıyla adaylar zorlanmamıştır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda yenilenen müfredat içeriğine ait sorular vardı. Sorular bu yıl yorumdan çok bilgi ağırlıklı geldi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA