28 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

2012 seçimi Sarkozy'yi mumla aratacak! - 10:16

Fransa'da seçim yaklaştıkça oy kaygılarıyla söylenen ırkçı söylemlere her gün bir yenisi ekleniyor.
Fransa'da seçim yaklaştıkça oy kaygılarıyla söylenen ırkçı söylemlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi UMP (Halk Hareket Birliği) milletvekili ve eski parti sözcüsü Chantal Brunel'in göçmenlerle ilgili sözleri büyük tepkiye yol açtı. Son yapılan seçim anketinden aşırı sağcı parti lideri Marine Le Pen'in önde görünmesi ise Fransa politikalarının gelecek açısından nasıl şekilleneceğinin bir göstergesi gibi.
    Fransa'da seçim yaklaştıkça Müslümanlara yönelik ırkçı söylemlere her gün bir yenisi ekleniyor. Önceki günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin bizzat dile getirdiği 'Fransa'da Laiklik' adı altında İslami tartışmaya açma çabası ile ilgili tepkiler devam ederken, kendi partisi UMP'nin eski sözcüsü ve halen milletvekili olan Chantel Brunel'in söylediği sözler yeni bir krize yol açtı. Brunel, "Akdeniz'den gelecek göçmenlerin tekrar gemilere bindirilerek geldikleri yere geri gönderelim." açıklaması Fransa Başbakanı François Fillion olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekti.
    Brunel bu açıklamayı 2012 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığıyla alakalı yapılan son seçim anketini değerlendirme sırasında yapmıştı.
    Önceki gün açıklanan son seçim anketinde, aşırı sağcı parti FN'in Başkanı Marine Le Pen, Sarkozy 'nin önünde çıkmış ve Fransa'da yeni tartışmaların yaşanmasına sebep olmuştu. Halen Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığına karşıt cephenin başını çeken Fransa'da 2012 yılından sonra şekillenecek yeni yönetimin Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığı konusunda Sarkozy hükümetini aratabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA