18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ABD'den Doku Umarav'un başına 5 milyon dolar ödül - 18:00

ABD, Rusya'nın en çok aranan teröristi olarak ilan edilen Doku Umarov'un nerede olduğu ile ilgili bilgi verene 5 milyon dolar ödül vereceklerini açıkladı.
ABD, Rusya'nın en çok aranan teröristi olarak ilan edilen Doku Umarov'un nerede olduğu ile ilgili bilgi verene 5 milyon dolar ödül vereceklerini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Fransa'nın Deauville kentinde yaptıkları toplantı sonrası iki ülke terörle mücadelede yayınladıkları ortak deklarasyonda Umarov'un ABD'nin Adalet Ödülleri Programına dahil edilmesine karar verildi.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da öldürülmesinin ardından Kafkaslarda terörle mücadele çalışmalarını hızlandıran Moskova, terörle uluslararası alanda işbirliğinin zorunluluğuna inanıyor. Ortak açıklamada, "ABD bugün Doku Umarov'un Adalet Ödülleri Programı'na dahil olduğunu ilan ediyor. Terör örgütü liderinin nerede olduğu ile ilgili bilgi vereceklere 5 milyon dolar ödül verilecek" denildi.

Açıklamada Umarov'un Kafkas bölgesinde saldırı kabiliyetinin zayıflatılması ve terör ağının çökertilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Kafkas Emiri olarak kendini tanıtan Umarov, Rusya'da son yıllarda meydana gelen önemli terör saldırılarını üstlenmiş durumda. Ocak ayında 37 kişinin öldüğü Domodedovo havalimanı saldırısı, geçen yıl mart ayında 40 kişinin ölümüne neden olan Moskova metrolarına yönelik çifte saldırıyı Umarov üstlenmişti.

Rusya ve ABD ortak açıklamasında El Kaide terör örgütüne yönelik mücadelede de işbirliği içinde olacakları belirtildi. İki ülke Birleşmiş Milletler ve G8 gibi uluslararası platformlarda terörle mücadele konusunda ortak forum ve yapılanmalara ihtiyaç olduğuna da vurgu yaptı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA