21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ABD, yolcu bilgilerini 15 yıl saklayacak - 17:34

ABD, Avrupa'dan gelecek yolcuların bütün tüm bilgilerini 15 yıl boyunca saklayacak.
ABD, Avrupa'dan gelecek yolcuların bütün tüm bilgilerini 15 yıl boyunca saklayacak. Avrupa Birliği (AB) ile Amerika arasında imzalanacak bir anlaşma taslağına göre ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Avrupa ile Amerika arasında seyahat edecek yolcuların telefon numaraları, ev adresleri, kredi kart detayları gibi tüm bilgileri 15 yıl süresince istihbarat amaçlı saklayacak.

Anlaşmanı ardından havayolu şirketlerin yolculardan temin ettikleri tüm bilgilerin, yolcuların uçuş yapmasından önce Amerikalı yetkililere bildirilmesi öngörülüyor. Böylelikle, istihbarat görevlilerinin terörist, ağır suçlu veya kaçak göçmenlerle daha etkili bir şekilde mücadele edebileceği belirtiliyor.

11 Eylül sonrası özellikle Müslümanların ülkeye girişinde yoğun güvenlik tedbirleri alan ABD, El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra da yine muhtemel tehditlere karşı güvenlik önlemlerini arttırıyor.

Öte yandan Fransa ve İtalya'nın başını çektiği bazı AB ülkeleri de Kuzey Afrika'dan gelen göçmenlerin geçişini engellemek için, AB sınırları içinde rahat dolaşım hakkı sağlayan Schengen vizesinde kısıtlamaya gitmeyi tartışıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA