18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Abyei bölgesinden on binlerce insan kaçtı - 11:59

Sudan'da tartışmalı Abyei bölgesindeki çatışmalar, çoğu kadın ve çocuk on binlerce insanın, yanlarına hiçbir şey alamadan kaçmasına sebep oldu.
Sudan'da tartışmalı Abyei bölgesindeki çatışmalar, çoğu kadın ve çocuk on binlerce insanın, yanlarına hiçbir şey alamadan kaçmasına sebep oldu. Mülteciler, 100 kilometre güneydeki Turaley kasabasına geldi.

Hartum yönetiminin bir hafta önce kontrolünü ele geçirdiği Abyei'den kaçanlar, sivillere ateş açıldığını ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Bölgeden yaya olarak kaçmak zorunda kalan binlerce insana yardım ulaştırılmakta güçlük çekiliyor. Dört çocuk annesi Regina, son dört gündür çocuklarının kursağından bir lokma yiyeceğin geçmediğini ifade etti. Regina, "Abyei'den kaçtık. Başımızı sokacak bir yerimiz yok. Yiyecek hiçbir şeyimiz yok. Üzerinde uyuyacağımız bir şilte, üzerimize örtecek bir battaniye olsaydı... İşte bu ağacın altında yatıyoruz." dedi.

BM'nin Güney Sudan Koordinatörlerinden Lise Grande, mültecilere un ve yağ dağıtmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA